Dopuszczalne jest to jednak tylko w określonych przypadkach. Co więcej wykreślenie wpisu w CEIDG nie oznacza usunięcia danych.

Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej mówi w art. 34, że przedsiębiorca podlega wykreśleniu z CEIDG z urzędu, w drodze decyzji administracyjnej ministra gospodarki, w przypadku utraty przez niego uprawnień do wykonywania działalności gospodarczej przysługujących na podstawie art. 13 ust. 1 albo ust. 2 (dotyczy to osób zagranicznych).

W tym wypadku organy administracji rządowej, które posiadają informacje o utracie uprawnień są obowiązane do przekazywania ich ministrowi za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie internetowej CEIDG, niezwłocznie, nie później niż w terminie trzech dni roboczych od otrzymania informacji.

Przedsiębiorca zostanie wy- kreślony z ewidencji również wtedy, gdy prawomocnie orzeczono zakaz wykonywania przez niego działalności gospodarczej albo gdy zostanie stwierdzone trwałe zaprzestania wykonywania przez niego działalności gospodarczej.

Decyzja administracyjna wy- starczy do wykreślenia przedsiębiorcy z CEIDG również w razie wpisania do rejestru przedsiębiorców jednoosobowej spółki kapitałowej powstałej wskutek przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną wykonującą we własnym imieniu działalność gospodarczą a także w sytuacji niezłożenia wniosku o wpis informacji o wznowieniu wykonywania działalności gospodarczej przed upływem 24 miesięcy od dnia zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej.

Wpis może być wykreślony także wtedy, gdy został dokonany z naruszeniem prawa.