- Prowadzę działalność gospodarczą i jestem czynnym podatnikiem VAT. Wynajmuję dwa mieszkania należące do osobistego majątku. Mam zamiar podpisać umowę ze spółką z o.o., która przeznaczy je wyłącznie na cele mieszkaniowe (mają tam mieszkać pracownicy tej spółki). Lokal nie będzie podnajmowany. Czy ten najem jest objęty zwolnieniem z VAT?
Tak.
Art. 43 ust. 1 pkt 36
zwalnia od tego podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Przy czym w myśl art. 43 ust. 20 zwolnienie to nie ma zastosowania do usług wymienionych w poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy, czyli sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 55 „usług związanych z zakwaterowaniem”.
Jak wyjaśniła Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 2 grudnia 2011 r. (IPPP3/443-1234/11-2/JK) zastosowanie zwolnienia jest uzależnione „od spełnienia przesłanek obiektywnych dotyczących charakteru wynajmowanego lokalu (lokal mieszkalny) oraz subiektywnych dotyczących przeznaczenia wynajmowanego lokalu (cel mieszkaniowy).
W związku z tym zwolnieniu nie podlega wynajem nieruchomości o charakterze mieszkalnym na cel inny niż mieszkaniowy. Przy czym przepis nie uzależnia zastosowania zwolnienia od rodzaju czy formy prawnej podmiotu świadczącego usługę, a także od podmiotu nabywającego tę usługę.
Realizacja celu wynajmu następuje poprzez wykorzystanie lokalu przez najemcę. Celem innym niż mieszkaniowy jest np. cel krótkotrwałego pobytu o charakterze turystycznym bądź biznesowym. Takie cele realizowane są m.in. przez hotele, pensjonaty, pokoje do wynajęcia dla turystów bądź biznesmenów. Cel mieszkaniowy nie jest związany z chwilowym pobytem, ale z zamieszkaniem, więc stałym interesem życiowym osoby wynajmującej lokal mieszkalny”.
Izba potwierdziła, że wynajem lokalu mieszkalnego wyłącznie na cele mieszkaniowe spółce prawa handlowego, w którym mieszkają pracownicy spółki, spełnia przesłanki do zastosowania zwolnienia z VAT. Fakt, że najemcą jest spółka, tego nie zmienia. Istotny jest bowiem cel, w jakim lokal mieszkalny jest wynajmowany.
Gdyby spółka chciała wykorzystywać mieszkania na cele biurowe, to taki najem byłby opodatkowany podstawową stawką VAT (co potwierdza interpretacja Izby Skarbowej w Poznaniu z 14 kwietnia 2011 r., ILPP1/443-564/11-3/MS).