- Spółka z o.o. kupiła samochód osobowy na fakturę VAT marża. Jak ustalić jego wartość początkową, skoro na fakturze nie ma wykazanego VAT? Od jakiej kwoty naliczać amortyzację?
– pyta czytelnik
Z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT wynika, że za wartością początkową kupionego środka trwałego jest cenę jego nabycia. Ustęp 3 tego przepisu wskazuje, że za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy:
• powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji) oraz
• pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami VAT nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty VAT należnego o naliczony (albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT).
W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku.
Do wartości początkowej środka trwałego należy więc zaliczyć VAT, którego nie można odliczyć.
Jakie dane na fakturze VAT marża
Według § 5 ust. 8 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur, w fakturach dokumentujących czynności, których podstawą opodatkowania jest marża, w miejsce oznaczenia „FAKTURA VAT” stosuje się oznaczenie „FAKTURA VAT marża” lub umieszcza się odesłanie do przepisów art. 120 ustawy lub art. 313 dyrektywy.
Faktura ta powinna zawierać także:
• imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy;
• numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy;
• numer kolejny faktury;
• dzień, miesiąc i rok wystawienia faktury, a w przypadku, gdy data ta różni się od daty sprzedaży, również datę sprzedaży;
• nazwę (rodzaj) towaru;
• miarę i ilość sprzedanych towarów;
• kwotę należności ogółem wraz z należnym podatkiem.
Faktura VAT marża nie zawiera zatem ani stawki VAT, ani kwot podatku. Wynika to również z art. 120 ust. 16 ustawy o VAT. Na podstawie tego przepisu podatnik, który opodatkowuje marżę, nie może oddzielnie wykazywać na wystawianych przez siebie fakturach VAT, gdy opodatkowaniu podlega marża. Ponadto na podstawie art. 120 ust. 19 ustawy o VAT obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, jeżeli podlegały one opodatkowaniu według marży.
Bez prawa do odliczenia
W systemie opodatkowania marży nabywca nie ma zatem prawa do odliczenia VAT od zakupu opodatkowanego w ten sposób. W związku z tym nie można odliczyć VAT z tytułu zakupu samochodu na podstawie faktury VAT marża. Całą kwotę należną sprzedawcy należy więc zaliczyć do wartości początkowej tego samochodu.
Odpisy nie zawsze co miesiac
Na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji.
Zgodnie zaś z art. 16h ust. 4 tej ustawy podatnicy mogą naliczać odpisy:
• w równych ratach co miesiąc albo
• w równych ratach co kwartał, albo
• jednorazowo na koniec roku podatkowego.
Okres umorzenia można skrócić
Liniowa stawka amortyzacji dla samochodów osobowych wynosi 20 proc. Przedsiębiorca, który kupi auto w komisie, zwykle będzie jednak mógł zastosować wyższą stawkę.
To dlatego, że zgodnie z art. 16j ust.1 pkt 2 ustawy o CIT podatnik może indywidualnie ustalić stawki amortyzacyjne dla używanych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do jej ewidencji, z tym że okres amortyzacji dla środków transportu nie może być krótszy niż 30 miesięcy (2,5 roku).
W świetle art. 16j ust. 2 pkt 1 tej ustawy środki trwałe (z wyjątkiem budynków, lokali, budowli) uznaje się za używane, jeżeli podatnik udowodni, że przed ich nabyciem były wykorzystywane co najmniej przez sześć miesięcy.
Jeżeli zatem samochód będzie spełniał kryteria uznania go za używany przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy (przed nabyciem przez podatnika), to można go amortyzować według indywidualnej stawki. Wówczas okres jego amortyzacji może wynosić 2,5 roku, co odpowiada 40-proc. stawce amortyzacji.