Takie zmiany wprowadza regulacja, która wchodzi w życie 6 stycznia. Chodzi o nowelizację rozporządzenia ministra gospodarki w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe.

Przewiduje ona, że do końca 2018 r. stacje benzynowe będą musiały zaopatrzyć się w instalację do odzyskiwania co najmniej 85 proc. pary benzyny. Takie wymogi będą musiały spełnić jednak nie wszystkie stacje, lecz tylko te, których obroty roczne wynoszą co najmniej 3 tys. metrów sześciennych paliwa.

Sam obowiązek montowania instalacji nie jest nowy. Przewiduje go także rozporządzenie w dotychczasowym brzmieniu. Stare przepisy są jednak nieprecyzyjne i nie wiadomo, które ze stacji benzynowych muszą się wywiązać z tego obowiązku, a które nie. Nowela to zmienia, wprowadzając wspomniane kryterium obiektów.

Inna zmiana dotyczy informowania klientów. Stacje mające takie instalacje będą musiały wywiesić w widocznych miejscach informacje na ten temat. Same mają zadecydować, jak będzie wyglądać taka informacja i gdzie ma wisieć. Przepisy nie zawierają bowiem żadnego wzoru.

Nowelizacja realizuje dyrektywę środowiskową 2009/126/ WE. Jej rolą jest ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Chodzi przede wszystkim o duże miasta, gdzie stacje są często zlokalizowane w pobliżu domów mieszkalnych. Dzięki tym instalacjom powietrze ma być czystsze.

Podstawa prawna: rozporządzenie ministra gospodarki z 16 grudnia 2011 r. DzU nr 276, poz. 1633

Czytaj także w serwisie:

Dobra Firma

»

Firma

»

Ochrona środowiska