Taką możliwość daje Agencji Nieruchomości Rolnych nowelizacja ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, która zacznie obowiązywać od 3 grudnia.

– Jej celem jest przyspieszenie procesu prywatyzacji państwowych gruntów z korzyścią dla gospodarstw rodzinnych – wyjaśnia Grażyna Kapelko z ANR.

Pół roku na wyłączenie

Przeciwko zmianom protestują dzierżawcy dużych areałów.

– Rozważamy wniesienie skargi do Trybunału Konstytucyjnego – mówi Leszek Dereziński, prezes Federacji Związków Pracodawców, Dzierżawców i Właścicieli Rolnych.

Teraz większość gruntów rolnych będących w gestii ANR jest dzierżawiona. Nowelizacja przewiduje, że ANR będzie mogła odzyskać 30 proc. od każdego dzierżawcy posiadającego minimum 429 ha.

Począwszy od 3 grudnia, ANR ma sześć miesięcy na przedstawienie dzierżawcom na piśmie propozycji. Ci w ciągu trzech miesięcy na piśmie powinni odpowiedzieć ANR, czy przyjmują, czy też odrzucają zaproponowane zmiany. W razie zgody w ciągu miesiąca ANR podpisze z dzierżawcą aneks do umowy w tej sprawie.

Jeśli dzierżawca się nie zgadza na wyłączenie, będzie mógł dzierżawić grunty do końca trwania umowy. ANR jej nie przedłuży, a dzierżawca straci prawo pierwszeństwa w nabyciu ziemi.

Z dzierżawy nie będą mogły być wykluczone grunty objęte unijną pomocą finansową, ale tylko do czasu zakończenia realizacji programów pomocowych. Potem ANR uzyska prawo dysponowania nimi.

Grunty będą mogły być sprzedawane w pierwszej kolejności na powiększenie lub założenie gospodarstwa rodzinnego. Prawo będzie też dopuszczało wykup ich na własność przez samych dzierżawców.

Stop spekulacjom

Nowelizacja zmieni zasady nabywania gruntów rolnych. Do przetargu ograniczonego będą mogły przystąpić jedynie osoby, które od co najmniej pięciu lat są zameldowane w gminie, w której leży nieruchomość, a dodatkowo faktycznie, a nie tylko z wykształcenia są rolnikami. Obecnie zdarza się, że ziemia nabywana jest dla dopłat unijnych lub w celach spekulacyjnych.

– Jesteśmy przekonani, że system sprzedaży państwowych gruntów w ramach przetargów ograniczonych zostanie na trwałe uszczelniony – wyjaśnia Grażyna Kapelko.

podstawa prawna: nowelizacja ustawy o gospodarowaniu z 16 września 2011 r. DzU nr 233, poz. 1382

Czytaj także w serwisie:

Dobra Firma

»

Firma

»

Nieruchomości

»

Dzierżawa