To kluczowa decyzja w sprawie leków homeopatycznych. Przez lata trwał i nadal trwa spór w środowisku lekarskim, czy środki homeopatyczne są środkami medycznymi czy nie. W lutym 2011 r. przybrał on sformalizowany kształt - wszczęte zostało postępowanie antymonopolowe w sprawie zawarcia przez Naczelną Izbę Lekarską (NIL) porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku sprzedaży produktów leczniczych homeopatycznych wydawanych z przepisu lekarza.
Homeopatia w niezgodzie z etyką lekarską
Wszystko zaczęło się od stanowiska Naczelnej Rady Lekarskiej, iż stosowanie homeopatii stoi w sprzeczności z zasadami etyki lekarskiej. Przyjęcie takiej optyki doprowadziło do nałożona przez NIL na lekarzy ograniczenia ordynowania produktów homeopatycznych.
Wysoka kara za zakaz dla homeopatii
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów decyzją z 25 lipca 2011 r. nr DOK-6/2011 uznał postępowanie Naczelnej Izby Lekarskiej za praktykę ograniczającą konkurencję i naruszającą zakaz, o którym mowa w art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów i nałożył na NIL karę pieniężną w wysokości 49113,89 zł.
Pacjent sam dokona wyboru
Decyzja UOKiK jest dobra decyzją z punktu widzenia praw pacjenta. Idąc do lekarza pacjent będzie miał prawo oczekiwać, że ten oprócz leków medycyny konwencjonalnej będzie mógł mu zaproponować środki homeopatyczne nie bojąc się jednocześnie o ewentualne negatywne skutki takiego zachowania, których mógłby doświadczyć przed 25 lipca 2011 r. Sugerowanie pacjentowi wyboru leczenia homeopatycznymi preparatami przed decyzją prezesa UOKiK, narażało bowiem lekarza na zakwalifikowanie jego zachowania jako przewinienie zawodowe i wszczęcie względem niego postępowania przed sądem lekarskim.
Przykładem tego typu negatywnych konsekwencji może być wyrok jaki zapadł w sprawie prowadzonej przed Okręgowym Sądem Lekarskim w Częstochowie, w którym wymierzono lekarzowi karę upomnienia za: "stosowanie niekonwencjonalnej metody leczniczej z pominięciem metod ogólnie przyjętych i zgodnych z wiedzą medyczną, co stanowi naruszenie art. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz art. 57 ust. 1 Kodeksu Etyki Lekarskiej".
Zobacz serwisy:
Konkurencja » Porozumienia ograniczające konkurencję
Twoje prawo » Prawo farmaceutyczne