Elektroniczna platforma usług administracji publicznej ruszyła 9 czerwca 2011.
Usługi publiczne
Oznacza to, że zarówno osoby fizyczne, osoby prawne, jak i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej mogą zarejestrować się na tym portalu, wyrobić sobie lub osobom upoważnionym do reprezentacji profil zaufany i – po jego weryfikacji – załatwiać sprawy urzędowe przez Internet, bez konieczności osobistego stawiania się w urzędzie.
Podstawą prawną funkcjonowania elektronicznej platformy usług administracji publicznej jest ustawa z 17 lutego 2005 o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (DzU z 2005 r. nr 64, poz. 565 ze zm.) oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji, obydwa z 27 kwietnia 2011.
Pierwsze w sprawie zasad potwierdzania, przedłużania ważności, wykorzystania i unieważniania profilu zaufanego elektronicznej platformy usług administracji publicznej (DzU z 2011 r. nr 93, poz. 547). Drugie w sprawie zakresu i warunków korzystania z elektronicznej platformy usług administracji publicznej (DzU z 2011 r. nr 93, poz. 546).
Elektroniczna platforma usług administracji publicznej (ePUAP) to system informatyczny, dzięki któremu obywatele mogą załatwiać sprawy urzędowe za pośrednictwem Internetu.
Ideą przyświecającą budowie ePUAP było stworzenie jednego, łatwo dostępnego i bezpiecznego elektronicznego kanału udostępniania usług publicznych. Portal jest dostępny pod adresem www.epuap.gov.pl.
Zarejestruj się
Aby z portalu ePUAP korzystać, konieczne jest założenie na nim konta.
W tym celu należy wejść na stronę www.epuap.gov.pl i wypełnić formularz rejestracyjny. Jest on dostępny po naciśnięciu ikony „Zarejestruj się”.
Do założenia konta konieczne jest podanie następujących danych:
- imię i nazwisko;
- adres e-mail, na który użytkownik będzie otrzymywał korespondencję zwrotną.
Należy również ustalić dla siebie login, czyli nazwę, która będzie wykorzystywana przy logowaniu do systemu. Na tym etapie należy również wybrać sposób logowania do systemu. Czy będzie to następowało za pomocą hasła
(w takim wypadku należy je dla siebie ustalić), czy za pomocą certyfikatu.
Użytkownik, przed założeniem konta, będzie także poproszony o uzupełnienie podanego na rysunku tekstu oraz zaakceptowanie regulaminu ePUAP.
Kolejnym krokiem jest uzupełnienie informacji o organizacji użytkownika.
Tutaj podać należy, czy rejestrujemy się jako osoba fizyczna, czy tworzymy profil dla osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej. W tej części należy podać dane podmiotu (imię nazwisko, nazwa) i dane teleadresowe. Po sprawdzeniu poprawności podanych informacji wysyłamy je do systemu przez naciśnięcie przycisku „Zapisz”.
Profil zaufany
Aby załatwiać sprawy urzędowe przez Internet, konieczne jest posiadanie profilu zaufanego ePUAP. W jaki sposób profil uzyskać? Możliwości są dwie.
Pierwsza polega na założeniu konta na www.epuap.gov.pl i wypełnieniu odpowiedniego wniosku o założenie profilu zaufanego. Następnie profil ten należy potwierdzić w dowolnie wybranym punkcie potwierdzenia. Weryfikacja danych użytkownika odbywa się na podstawie dokumentu stwierdzającego tożsamość (dowód osobisty, paszport).
Profil zaufany zakładany jest w punktach potwierdzeń, czyli instytucjach upoważnionych przez MSWiA do potwierdzania tożsamości obywateli. Punktami potwierdzeń są: urzędy skarbowe, urzędy wojewódzkie, oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a za granicą konsulaty. Pełna lista punktów potwierdzeń dostępna jest na platformie ePUAP.
Założenie profilu należy potwierdzić w ciągu 14 dni od dnia złożenia wniosku. Po tym terminie wniosek traci bowiem ważność i procedurę trzeba powtórzyć.
Istnieje też druga metoda utworzenia profilu zaufanego. Mogą z niej skorzystać te podmioty, które dysponują bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym ważnym certyfikatem kwalifikowanym. Osoby takie, wypełniając wniosek o założenie profilu zaufanego, mogą same potwierdzić swoje dane.
Czym jest profil zaufany? To nic innego jak bezpieczny podpis elektroniczny. Narzędzie technicznoprawne umożliwiające potwierdzenie podpisu składanego przez użytkownika w kontakcie z administracją publiczną przez portal ePUAP.
Jednoznaczna identyfikacja
Profil zaufany jednoznacznie identyfikuje osobę składającą podpis na podstawie zestawu informacji.
Są to:
- imię;
- nazwisko;
- numer PESEL;
- adres poczty elektronicznej;
- identyfikator użytkownika (login);
- czas jego potwierdzenia;
- data ważności;
- identyfikator polityki autoryzacji;
- parametry polityki autoryzacji.
Aby załatwić sprawę przez Internet korzystając z portalu ePUAP oraz profilu zaufanego, należy zalogować się do systemu.
Następnie korzystając z „katalogu spraw życiowych” wybrać tę, która nas interesuje. Możliwe jest skorzystanie z „alfabetycznej listy spraw”, „katalogu tematycznego spraw” czy „podziału terytorialnego”.
O tym jakie sprawy można za pomocą systemu ePUAP załatwić, decyduje konkretny urząd (gminy czy powiatu). Może się okazać, że lista spraw dostępnych elektronicznie w różnych gminach będzie różna. Jest tak dlatego, że ustawodawca nie narzucił katalogu spraw, które obligatoryjnie mają być w tej formie załatwiane.
Zaznaczyć trzeba, że wybierając sprawę z listy alfabetycznej czy katalogu zdarzeń życiowych, otrzymujemy również dostęp do pełnej listy urzędów, w których załatwienie jej elektronicznie jest możliwe.
Informacja, jak załatwić sprawę w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania (siedzibę), znajduje się w szczegółowym opisie każdej sprawy. Jeżeli danej sprawy w wybranym urzędzie przez Internet załatwić nie można, system o tym poinformuje.
Zobacz:
» Dobra Firma » Firma » Zakładanie firmy » Rejestracja » W urzędzie gminy
» Dobra Firma » Kadry i płace » ZUS » Składki ZUS » Dokumenty, rejestracja, rozliczenia » Pierwsza rejestracja
» Prawo dla Ciebie » Twoje prawo » Internet, prawo komputerowe » Podpis elektroniczny i e-dokumenty » Podpis elektroniczny