Nawet jeśli pracodawca czegoś się domyśla albo od kogoś innego dowie się o ciąży, nie może domagać się od zatrudnionej deklaracji w tej sprawie.
Zgodnie z art. 51 ust. 1
nikt nie może być obowiązany inaczej niż na podstawie ustawy do ujawniania informacji dotyczących jego osoby. Katalog informacji, których udostępnienia pracodawca ma prawo się domagać od kandydata do pracy, zawiera art. 22
1
. Określa on zatem granice uprawnienia pracodawcy do pozyskiwania od kandydatów informacji o ich sytuacji życiowej, istotnej z punktu widzenia podjęcia zatrudnienia.
Kandydat do pracy pytany o informacje osobiste niemieszczące się w tych granicach, np. o ciążę, może ocenić, że pracodawca narusza jego dobra osobiste, a nawet uznać się za dyskryminowanego w rozumieniu art. 113 kodeksu pracy.
Ograniczenia te obowiązują także w czasie trwania stosunku pracy. Pracodawca nie może się więc domagać od pracownic składania cyklicznych oświadczeń lub informacji o tym, czy są w ciąży czy nie.
Należy pamiętać, że uprawnienia ciężarnej pracownicy nie są uzależnione od przedstawienia stosownego zaświadczenia wydanego przez lekarza, ale od obiektywnego stanu. Jeżeli zatem ciąża jest widoczna, to obowiązkiem szefa jest zagwarantowanie pracownicy wszystkich przywilejów, które przepisy prawa pracy przewidują dla przyszłych matek. Chodzi między innymi o przeniesienie do prac mniej uciążliwych, zwolnienia na badania, ograniczenie narażenia na czynniki szkodliwe, takie jak praca przy monitorach komputerowych itp. Jeśli pracodawca nie potraktuje ciężarnej tak, jak nakazuje mu prawo, będzie ponosił pełną odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów o ochronie pracy kobiet w ciąży.
Jeśli kobieta przedstawi zaświadczenie o ciąży, to pracodawca nie może go kwestionować, np. zarzucając, że zostało wystawione nie przez ginekologa albo na niewłaściwym druku.
Z orzecznictwa Sądu Najwyższego wynika bowiem, że pracodawca powinien przyjąć nawet takie świadectwo lekarskie, które nie spełnia wszystkich wymagań przewidzianych przez przepisy. Zgodnie z wyrokiem SN z 9 września 1977 r. zaświadczenie lekarskie o ciąży pracownicy nie musi odpowiadać żadnym szczególnym wymaganiom formalnym, byleby tylko wydane zostało przez lekarza i stwierdzało ten stan, a w razie potrzeby również stopień zaawansowania (sygn akt I PRN 115/77, OSNC nr 10/1978, poz. 177).
Więcej w serwisach:
»
»