W regulaminie pracy jest zapisane, że obowiązuje u nas pięciodniowy tydzień pracy (40 godzin tygodniowo) z wolną sobotą. Nie mamy oddzielnego zapisu w regulaminie o oddawaniu dni wolnych, jeżeli któreś ze świąt wypadnie w wolną sobotę, ale kierownictwo stosowało tę zasadę do końca 2010 r. Czy należy nam się dzień wolny za 1 stycznia 2011 r.?
Nie. Od 1 stycznia 2011 r. nie obowiązuje już zasada oddawania dnia wolnego za święto przypadające w sobotę.
Do końca 2010 roku wymiar czasu pracy obowiązujący pracownika w danym okresie rozliczeniowym był obniżany o 8 godzin z tytułu każdego święta wypadającego od poniedziałku do soboty. To powodowało, że pracodawcy, w których święto występowało w dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (w większości firm są to soboty), musieli zagwarantować zatrudnionym dodatkową dniówkę bez pracy.
Po zmianach, od 1 stycznia 2011 r. święta występujące tego samego dnia co szósty wolny dzień tygodnia, nie obniżają już wymiaru czasu pracy. Wynika to bezpośrednio z
art. 129 § 2
1
kodeksu pracy, wprowadzonego ustawą
.
Tym samym nie ma podstaw do oddawania za sobotnie święto czasu wolnego w innym terminie.
Zgodnie z prawem regulamin pracy ma pierwszeństwo w stosowaniu przed regulacjami kodeksowymi. Oczywiście jego regulacje nie mogą być sprzeczne z przepisami kodeksu pracy, ani mniej korzystne niż przepisy powszechnie obowiązujące.
Jeśli w regulaminie pracy byłoby zapisane, że pracownicy mają prawo do dnia wolnego z tytułu święta przypadającego w sobotę, to wtedy pracownicy mogliby żądać od pracodawcy oddania dnia wolnego za sobotę 1 stycznia 2011 r. Ta regulacja byłaby bowiem korzystniejsza dla zatrudnionych od przepisów kodeksowych.
Podstawa prawna:
ustawa z 24 września 2010 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (DzU z 2010 r. nr 224, poz. 1459)
Więcej o pracy w soboty i w święta w serwisach: