Okazją do dyskusji była konferencja Prawo Ekonomia Arbitraż zorganizowana pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego na warszawskim Zamku Królewskim z okazji 60-lecia Sądu Arbitrażowego przy Krajowej Izbie Gospodarczej, największego takiego sądu w Europie Środkowo-Wschodniej.

- W 2008 r. wpłynęło do tego sądu 260 spraw, w 2009 r. 352, a do połowy listopada 2010 r. już 388 - nie krył zadowolenia mec. Marek Furtek, prezes SA przy KIG.

[b]Prezes zapowiedział popularyzowanie arbitrażu i mediacji, uświadamianie przedsiębiorcom korzyści, jakie niosą te postępowania, a także zwiększenie udziału tego środowiska w przygotowywaniu regulacji prawnych.[/b]

Stąd zainteresowanie tematyką niezwiązaną ściśle z sądownictwem polubownym, taką jak prawo europejskie czy konstytucyjne.

Prof. Marek Safjan, sędzia Trybunału Sprawiedliwości UE, były prezes polskiego Trybunału Konstytucyjnego, mówił o postępującym procesie europeizacji prawa cywilnego (prywatnego). Apelował do polskich słuchaczy o staranne zapoznawanie się z orzecznictwem ETS, śledzenie, jak wpływa ono na tradycyjne, utrwalone w poszczególnych krajach instytucje prawne czy pojęcia, jak np. bezpodstawne wzbogacenie czy szkoda, i jak z perspektywy prawa unijnego może ono ingerować w kontrakty (stosunki cywilne).

Prof. Stanisław Sołtysiński, współtwórca [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=76FCF2D963B3754B84B76176E940A3DB?id=133014]kodeksu spółek handlowych[/link], wypunktował z kolei słabsze strony arbitrażu w stosunku do sądów państwowych: że jest droższy, a przez to staje się drogą rozpatrywania sporów tylko dla bogatszych firm. Ponadto w dobie Internetu przestaje być poufny.

- Arbitraż to piękny wytwór wolności umów, ale wolność ta zakłada jednak rozsądną kontrolę sądów w razie drastycznych naruszeń po stronie arbitrów. Służy ta kontrola nie tylko sprawiedliwemu orzecznictwu, ale też legitymizacji sądów polubownych - mówił profesor.

Jego śmiałe, a chwilami wręcz prowokacyjne wystąpienie wzbudziło aplauz na sali.

Z okazji jubileuszu SA przy KIG wydał księgę pamiątkową z publikacjami najwybitniejszych specjalistów w dziedzinie sądownictwa polubownego.