[b]W grudniu tego roku kolejny raz dojdzie do sytuacji, w której większość pracodawców będzie musiała wyznaczyć pracownikom dzień wolny od pracy w zamian za drugi dzień Bożego Narodzenia (26 grudnia), który wypada w sobotę. Może się zdarzyć, że pracownicy będą przebywać w tym czasie na urlopie wypoczynkowym. Jak zatem należy obliczyć wymiar urlopu pracownicy, która będzie przebywać na urlopie od 15 do 28 grudnia, jeśli zgodnie z zarządzeniem pracodawcy pracownicy mogą odebrać dzień wolny za 26 grudnia 24 bądź 28 grudnia 2009 r.? Czy w takiej sytuacji należy policzyć dziewięć czy dziesięć dni urlopu?[/b]

[b] [i]Odpowiada Anna Flaga-Martynek, doradca podatkowy w kancelario Ożóg i Wspólnicy:[/i] [/b]

Oceniając powyższą sytuację, należy mieć na względzie dwie istotne zasady wynikające z przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Pierwszą z nich przewiduje art. 154[sup]2[/sup] § 1 k.p. Zgodnie z nim urlopu udziela się w dni robocze pracownika zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Druga zasada polega na tym, że wolne będzie udzielone podwładnemu w zamian za święto przypadające w inny dzień niż niedziela i koniecznie w dzień roboczy zatrudnionego.

Jak wynika z pytania, pracodawca w danej firmie zarządził, że co do zasady pracownicy u niego zatrudnieni mogą wybrać, czy chcą odebrać dzień wolny w czwartek, 24 grudnia, czy w poniedziałek, 28 grudnia.

[b]Osoba, która wybiera się na urlop w okresie, w którym przypadają te dni, powinna ustalić z pracodawcą, który z nich ma jej zaliczyć jako dzień wolny przyznany w zamian za 26 grudnia. Jeśli pracownik tego nie uczyni, pracodawca może skorzystać ze swoich uprawnień i samodzielnie ustalić, że jeden z tych dwu dni wyznaczy jako dzień wolny udzielony mu w zamian za 26 grudnia.

W obydwu wskazanych przypadkach wymiar urlopu udzielonego pracownikowi zostanie obniżony o jeden dzień i wyniesie ostatecznie dziewięć dni.[/b] A to dlatego, że w dzień niebędący dla zatrudnionego dniem pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy nie może być mu udzielony urlop wypoczynkowy.

Niemniej w mojej ocenie nie można odmówić pracodawcy prawa do modyfikacji ogólnych zasad wynikających z wydanego przez niego zarządzenia w sprawie dni udzielanych w zamian za 26 grudnia w indywidualnych przypadkach.

W związku z tym należy uznać za dopuszczalne uzgodnienie z pracownikiem, że wolne zostanie mu udzielone w innym dniu niż 24 grudnia lub 28 grudnia 2009 r. Istotne jest jedynie, aby nastąpiło to w tym samym okresie rozliczeniowym.