[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AF83689BBDCC182B69B433411ECCE9F0?id=183262]Prawo budowlane[/link] mówi, że za bezpieczeństwo i stan sprawności technicznej obiektu budowlanego odpowiada właściciel, zarządca lub użytkownik. Jednocześnie przewiduje kontrole roczne oraz pięcioletnie. Dwa razy w roku kontrolę muszą przeprowadzać też właściciele dużych obiektów (do 31 maja oraz do 30 listopada). Mówi o tym art. 62 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AF83689BBDCC182B69B433411ECCE9F0?id=183262]prawa budowlanego[/link].

W tej chwili powinno więc trwać jesienne sprawdzanie. To jednak nie wszystko. Przepisy przewidują kontrole doraźne, w sytuacji gdy np. pada obfity śnieg lub wieje silny wiatr.

Pamiętaj! [b]Zarządca lub właściciel obiektu nie może przeprowadzić kontroli sam, lecz musi zlecić ją osobie, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane.[/b] Wystarczy, że są one takie, jakie posiada kierownik budowy. Gdzie znaleźć tego typu specjalistę?

Tego typu fachowcy wykonują samodzielnie funkcje techniczne w budownictwie, a to oznacza, że muszą należeć do izby architektów lub inżynierów budownictwa i tam warto się pytać. Izby okręgowe prowadzą też swoje strony internetowe.

Osoba, która ma uprawnienia budowlane do kierowania robotami, nie może jednak przeprowadzać kontroli instalacji gazowej, elektrycznej i piorunochronów. Te mogą sprawdzać tylko osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania dozoru nad eksploatacją urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych i gazowych.

[srodtytul]Duże obiekty, większe wymagania[/srodtytul]

Do 30 listopada koniecznie trzeba skontrolować budynki o powierzchni zabudowy przekraczającej 2000 mkw. oraz budowle o powierzchni dachów co najmniej 1000 mkw. Należą do nich m.in.: magazyny, hale produkcyjne oraz targowe, sklepy (w tym centra handlowe), biurowce, duże budynki wielorodzinne, wiaty, a także budynki użyteczności publicznej, jak: szpitale, przychodnie i ośrodki wypoczynkowe. Szacuje się, że tego typu obiektów jest w Polsce 15 353.

Po każdej kontroli sprawdzający ma obowiązek poinformowania powiatowego nadzoru o tym fakcie. Jeżeli właściciel lub zarządca kontroli nie przeprowadzi, grozi mu grzywna.

[srodtytul]Gdy wieje i pada[/srodtytul]

Właściciele i zarządcy muszą przeprowadzać kontrole za każdym razem, gdy wystąpią ekstremalne warunki atmosferyczne, a istnieje zagrożenie dla ludzi. W takich sytuacjach nie ma znaczenia powierzchna zabudowy oraz dachu.

Za brak tych kontroli grozi grzywna wynosząca minimum 1000 zł. Tego typu kontrole wprowadzono po katastrofie budowlanej w Katowicach, kiedy pod naporem śniegu zawalił się dach na hali targowej i zginęło wiele osób.

Ich przeprowadzenie nie zwalnia właścicieli i zarządców od przeprowadzania kontroli okresowych: rocznych i pięcioletnich. Dotyczą one już wszystkich, czyli każdego rodzaju obiektów z pewnymi wyjątkami .

[ramka][b]Uwaga [/b]

Nie ma obowiązku przeprowadzania kontroli rocznej obejmującej elementy budynku, budowli i instalacji narażone na szkodliwy wpływ atmosferyczny i niszczące działanie czynników w wypadku: budynków mieszkalnych, jednorodzinnych, letniskowych i domów typu zagrodowego. Zwolnienie obejmuje też obiekty wybudowane na podstawie zgłoszenia. Nie są one jednak zwolnione z kontroli rocznej w części dotyczącej instalacji lub urządzeń służących ochronie środowiska i kontroli kominów. [/ramka]

[srodtytul]Roczne i pięcioletnie[/srodtytul]

Jak sama nazwa wskazuje kontrole te przeprowadza się co najmniej raz na rok i co najmniej raz na pięć lat. Ich zakresy są różne.

Po kontroli powinien zostać sporządzony protokół, a informacja na jej temat powinna się znaleźć w książce obiektu budowanego.

Przepisy prawa budowlanego nic nie mówią, w jaki sposób powinien wyglądać protokół z kontroli. Niemniej jednak art. 63 – 65 prawa budowlanego regulują, że [b]protokoły z kontroli obiektu budowanego i ekspertyzy dotyczące jego stanu technicznego należą do dokumentacji użytkowanego obiektu. Właściciel lub zarządca powinien dołączyć je do książki obiektu budowlanego[/b] oraz przechowywać przez cały okres jego istnienia.

Przede wszystkim z protokołu powinno wynikać, kto, kiedy, gdzie i jakich czynności dokonał, kto i w jakim charakterze był przy tym obecny, co i w jaki sposób w wyniku tych czynności ustalono. Protokół powinien zawierać stwierdzenie, w jakim stanie technicznym jest budynek, a jeżeli się okaże, że są do niego zastrzeżenia, to także zalecenia w tej sprawie.

Od kilku lat w protokole nie może zabraknąć też informacji o wykonaniu zaleceń z poprzedniej takiej kontroli. Jeśli stan techniczny obiektu lub jego elementów może spowodować zagrożenie ludzi, mienia lub środowiska (wywołać katastrofę, pożar, wybuch, porażenie prądem czy zatrucie gazem), właściciel musi natychmiast usunąć uszkodzenia lub uzupełnić braki, a kontrolujący musi natychmiast przesłać kopię protokołu z kontroli do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego.

Niektórym osobom myli się kontrola przewodów kominiarskich z ich czyszczeniem, wydaje się im, że skoro kominiarz czyścił komin, to go sprawdził. Nie jest to jednak to samo. Tymczasem prawo do kontroli przewodów kominowych mają tylko mistrzowie kominiarscy, a kominy czyszczą osoby, które tych uprawnień nie muszą posiadać.

[srodtytul]Inspektor puka do drzwi [/srodtytul]

Inspektor pojawi się w przypadku otrzymania kopii protokołu (protokół wysyła się do niego tylko, kiedy stwierdzono zagrożenie w obiekcie). Niezależnie od tego raz na jakiś czas można się spodziewać i bez tego wizyty z nadzoru budowlanego. Kontrole mogą przeprowadzić tylko osoby pracujące w inspektoratach nadzoru budowlanego posiadające upoważnienie wydane przez powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Wchodząc do obiektu, powinny okazać legitymację służbową i upoważnienie.

Powiatowych inspektorów interesuje przede wszystkim książka obiektu budowlanego i załączone dokumenty. [b]W razie stwierdzenia nieprawidłowości powiatowy inspektor ma prawo nałożyć grzywnę w wysokości do 500 zł.[/b] Może również powiadomić policję, prokuraturę lub złożyć wniosek do sądu o orzeczenie kary grzywny albo ograniczenia wolności lub aresztu.

[ramka][b]Co i kiedy trzeba sprawdzić[/b]

[b]Kontrola roczna powinna objąć stan techniczny dotyczący:[/b]

- elementów budynku, budowli i instalacji narażonych na szkodliwy wpływ atmosferyczny i niszczące działanie czynników występujących podczas użytkowania obiektu,

- instalacji i urządzeń służących ochronie środowiska,

- instalacji gazowych oraz przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych).

[b]Kontrole pięcioletnie zaś obejmują:[/b]

- stan techniczny i przydatność obiektu do użytkowania,

- estetykę obiektu i jego otoczenia,

- stan instalacji elektrycznej i piorunochronnej w zakresie sprawności połączeń, osprzętu, zabezpieczeń i środków ochrony od porażeń, oporności izolacji przewodów oraz uziemień instalacji i aparatów. [/ramka]