Zabezpieczenie to sposób tymczasowej ochrony przysługujących nam praw. Ma zapewnić, że druga strona nie wyzbędzie się całego majątku.
[srodtytul]Najpierw wniosek[/srodtytul]
Aby sąd mógł udzielić zabezpieczenia, należy się zwrócić do niego z wnioskiem w tej sprawie. Trzeba przy tym uprawdopodobnić istnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze, samego roszczenia. Po drugie, tzw. interesu prawnego. Należy pamiętać, że uprawdopodobnienie jest łatwiejsze niż udowodnienie.
Roszczenie to możliwość domagania się jakiegoś zachowania od konkretnego podmiotu (np. zapłaty). Czym natomiast jest interes prawny? Pojęcie to od lat nastręcza prawnikom wiele problemów. W przypadku zabezpieczenia sprawa jest jednak o tyle prosta, że w kodeksie postępowania cywilnego jest jego definicja. Zgodnie z nią interes prawny istnieje, jeżeli brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie (art. 730[sup]1[/sup] § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=65617D53884BE06CD83A423A0E10D5D2?id=70930]kodeksu postępowania cywilnego[/link]).
[srodtytul]Co w piśmie[/srodtytul]
Jak ma wyglądać wniosek o udzielenie zabezpieczenia? Przede wszystkim powinien spełniać wszystkie wymogi stawiane pismu procesowemu. Wspominaliśmy o nich przy okazji omawiania pozwu (czyta artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/366494.html]"Co musi się znaleźć w pozwie o zapłatę"[/link]).
To jednak nie wszystko. Należy także wskazać sposób zabezpieczenia (art. 736 § 1 pkt 1 k.p.c.).
Chodzi o to, co konkretnie sąd powinien nakazać albo czego zakazać podmiotowi, przeciw któremu wniosek jest wymierzony.
Sposobów zabezpieczenia jest sporo, przy czym nie każdy można w konkretnej sytuacji zastosować. Nie tylko dlatego, że nie zawsze do takiej sytuacji pasuje. Również dlatego, że w sprawach o roszczenia pieniężne ustawodawca wprowadził zamknięty katalog sposobów zabezpieczeń (art. 747 k.p.c.). To oznacza, że nie można wówczas zbytnio fantazjować i trzeba sposób zabezpieczenia niejako wybrać z listy.
Na ogół we wniosku podaje się także wartość przedmiotu sporu – chyba że np. przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna (art. 1261 w zw. z art. 736 § 1 k.p.c.). W sprawach o roszczenia pieniężne nie można też zapomnieć o podaniu sumy zabezpieczenia (art. 736 § 1 pkt 1 k.p.c.). Podaje się ją dlatego, że złożenie przez obowiązanego tej kwoty powoduje upadek zabezpieczenia (art. 742 k.p.c.).
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia można złożyć zarówno przed wszczęciem postępowania merytorycznego, jak i w jego trakcie. Co ważne, w tej pierwszej sytuacji we wniosku trzeba zwięźle przedstawić przedmiot sprawy (art. 736 § 2 k.p.c.).
[srodtytul]Ile to kosztuje[/srodtytul]
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia roszczenia majątkowego składany do sądu przed wszczęciem postępowania merytorycznego kosztuje 100 zł.
To samo dotyczy wniosku zgłoszonego już w ramach tego postępowania, ale nie w piśmie, które je rozpoczęło (np. w pozwie). Natomiast za wniosek zamieszczony w pozwie nie płacimy (art. 69 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=4DCD92B4209B12F342679E6750CCD83B?id=179014]ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych[/link]).