Mimo że święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny już za nami, to pracodawcy nadal mają kłopoty z rozliczeniem tego dnia. Wciąż zadają nam dużo pytań. Wiele z tych problemów omawialiśmy już na łamach DOBREJ FIRMY, ale dziś, na prośbę czytelników, robimy małe podsumowanie.
[srodtytul]Bez forów dla podwładnego[/srodtytul]
W jednej z firm okres rozliczeniowy kończy się we wrześniu, a zatrudniony upiera się, by wolne za święto 15 sierpnia odebrać w listopadzie. Wtedy bowiem idzie na urlop. Pracodawca pyta, czy może pójść na rękę pracownikowi, bo jest mu obojętne, kiedy nastąpi odbiór wolnego. Odpowiedź brzmi nie i nie ma znaczenia, że zatrudniony na takiej decyzji skorzysta. Dlaczego? Zasada jest taka: wolne za wypadające w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy święto trzeba oddać do końca okresu rozliczeniowego. Zatem jeżeli jest miesięczny, to do końca sierpnia i odpowiednio do końca września, gdy trwa trzy miesiące. Naruszenie tej zasady i oddanie wolnego później, po zamknięciu okresu rozliczeniowego, spowoduje, że pracodawca naruszy zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy i popełni tym samym wykroczenie. Zatrudniony utraci bowiem jeden z przysługujących mu tzw. szóstych dni tygodnia.
[b]Uwaga![/b] Wolnego nie trzeba udzielać, gdy sobota 15 sierpnia jest dniem pracującym, a dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy przypada np. w środę lub w piątek.
[srodtytul]Wypoczynek lub…[/srodtytul]
Kolejny problem dotyczy pracowników, którzy byli na urlopie wtedy, gdy firma odbierała wolne za 15 sierpnia. Pracodawcy pytają, czy takim osobom trzeba jeszcze raz udzielić wolnego za wypadające w tym dniu święto. Nie ma takiej potrzeby, bo pracodawca już tego dokonał. To, że zatrudniony przebywał w tym czasie na urlopie, nie ma znaczenia. Przecież urlopu udzielamy na dni robocze.
Z wypoczynkiem wiąże się jeszcze inny kazus. W jednej z firm pracownicy byli na urlopie od 10 do 21 sierpnia, a zatem w okresie, w którym wystąpiło święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny (15 sierpnia). Czy pracownikom trzeba oddać dodatkowy dzień wolny za 15 sierpnia? – pyta pracodawca.
Tak i fakt, że w pełnym kalendarzowym okresie wypoczynku znajduje się święto i dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, nie ma znaczenia.
Wyjaśnialiśmy w DF już nie raz, że z powodu kumulacji tych dni zatrudniony traci wolny szósty dzień tygodnia, który trzeba oddać. Z tego obowiązku nie zwalnia nawet to, że urlop następuje po odbiorze wolnego.
Przykład: wolne za 15 sierpnia zatrudniony odebrał 10 dnia tego miesiąca, mimo że w pracy był nieobecny od 11 do 18 sierpnia.
[srodtytul]…choroba[/srodtytul]
Absencja chorobowa też nastręcza trudności przedsiębiorcom. Tak samo jak przy urlopie pytają, czy wolne za 15 sierpnia przysługuje osobom, które w tym czasie były chore. Mają też wątpliwości, czy oddawać dodatkowy dzień, gdy absencja wystąpiła w okresie, gdy cała załoga odbierała wolne za święto.
Nieobecność wywołana chorobą jest czymś nieplanowanym, a jej pojawienie się nie odbiera dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dlatego w pierwszym przypadku za 15 sierpnia zatrudnionym przysługuje dzień wolny, ale w drugim już nie, bo szef wolnego udzielił. Jedyne, co musi zrobić, to obniżyć wymiar czasu pracy o godziny usprawiedliwionej nieobecności. Tak stanowi art. 130 § 3 k.p.
Czy obniżenie wymiaru czasu pracy wpłynie na wysokość wynagrodzenia chorobowego? – pyta przedsiębiorca.
Nie, bo wymiaru czasu pracy nie uwzględniamy w rachunkach związanych z wynagrodzeniem za czas absencji chorobowej. Przypominam, że co do zasady podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowi wynagrodzenie wypłacone w ciągu 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc choroby. Tę kwotę (w wysokości 100 lub 80 proc.) dzielimy przez 30, a uzyskany wynik mnożymy przez liczbę dni zwolnienia lekarskiego.
[srodtytul]Nie dla stażystów[/srodtytul]
Na koniec pozostają do rozstrzygnięcia wątpliwości bezrobotnych stażystów. Czytelniczka zapytała, czy kierownik jednostki, w której odbywa staż, postąpił prawidłowo, nie udzielając jej wolnego za 15 sierpnia.
Przepisy tego nie regulują, ale stanowisko urzędów pracy jest następujące: bezrobotny stażysta nie korzysta z wolnego za 15 sierpnia tak jak inni pracownicy, bo nie jest stroną stosunku pracy i nie stosuje się do niego kodeksu pracy. W praktyce jednak nieformalnie odbierze wolne tak jak pozostali, gdy z powodu wolnego za sierpniowe święto placówka jest zamknięta.
Inaczej, gdy zatrudnieni mogą odbierać wolne w różnych terminach. Wtedy firma jest otwarta, a to oznacza, że bezrobotny może odbywać staż każdego dnia.