Miejsce wykonywania pracy to jeden z istotnych elementów umowy o pracę. Może być ono oznaczone jako stały punkt w znaczeniu geograficznym albo pewien oznaczony obszar określony granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób. Jego zmiana stanowi zmianę warunków umowy o pracę, które muszą być wprowadzane przy zachowaniu formy pisemnej.

[srodtytul]Brak porozumienia[/srodtytul]

Gdy strony nie zawrą porozumienia w kwestii określenia nowego miejsca pracy, pracodawca musi złożyć pracownikowi wypowiedzenie zmieniające. Ważny wówczas będzie sposób oznaczenia miejsca wykonywania pracy w umowie. Jeśli określono je bardzo wąsko (np. jako siedzibę zakładu pracy w danej miejscowości z oznaczeniem ulicy), to w zasadzie każda zmiana tak oznaczonego miejsca (nawet w obrębie tej samej miejscowości, np. zmiana dzielnicy miasta) wymagać będzie wypowiedzenia zmieniającego. Gdy natomiast umowne oznaczenie miejsca wykonywania pracy nastąpiło poprzez wskazanie kilku miejscowości lub pewnego obszaru (np. województwa, powiatu, gminy), to praca wykonywana na takim obszarze, nawet jeśli będzie wykonywana zamiennie w różnych miejscowościach położonych na takim obszarze, nie spowoduje konieczności dokonywania przez pracodawcę wypowiedzenia zmieniającego.

[b]Pracownikowi do końca połowy okresu wypowiedzenia zmieniającego, określonego w przepisach o wypowiadaniu umów o pracę, przysługuje prawo do zaakceptowania lub odrzucenia propozycji dotyczącej zmiany warunków pracy lub płacy, o czym powinien zostać pouczony w treści wypowiedzenia.[/b] W przeciwnym razie zatrudniony może podjąć ostateczną decyzję aż do końca okresu wypowiedzenia. Warto również przypomnieć, że nieustosunkowanie się do propozycji szefa jest równoznaczne z jej zaakceptowaniem (por.[b] wyrok Sądu Najwyższego z 3 sierpnia 1983 r., I PRN 103/83[/b]).

[srodtytul]Akceptacja lub rozstanie[/srodtytul]

Gdy zatrudniony nie zgadza się na nowe warunki pracy lub płacy (zmianę miejsca pracy), umowa o pracę ulega rozwiązaniu wraz z upływem wypowiedzenia, pociągając za sobą identyczne skutki jak przy rozwiązaniu dokonanym przez pracodawcę (por. [b]wyrok SN z 22 maja 1975 r., I PRN 9/75[/b]).

[srodtytul]Trzy miesiące w roku[/srodtytul]

Pracodawca ma możliwość czasowego, nawet kilkakrotnego w danym roku, ale w sumie nieprzekraczającego trzech miesięcy, powierzenia pracownikowi wykonania innej pracy niż określona w umowie, jeżeli wynika to z uzasadnionych potrzeb zakładu, nie powoduje obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.