Niektórzy biorą kredyty w bankach, inni proszą o pożyczki członków rodziny oraz znajomych. Są także inne źródła pomocy. Do tych należą dotacje czy ulgi w płatnościach. Zobaczmy, kto i na jakich warunkach może się o nie ubiegać.

[srodtytul]Pieniądze z urzędu pracy...[/srodtytul]

Takimi środkami dysponuje starosta. Korzystając z zasobów Funduszu Pracy, może pomóc temu, kto jest bezrobotny, w podjęciu działalności gospodarczej. Kto ma status bezrobotnego? Definicję znajdziemy w art. 2 ust. 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D78B2EBFF5210CF3676E79E58C556CD5?id=173396]ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU nr 99, poz. 1001 ze zm.)[/link]. Zgodnie z tym przepisem taką osobą jest ten, kto m.in. ma ukończone 18 lat, ale nie ma więcej niż lat 60 (kobiety) lub 65 (mężczyźni) i nie ma żadnego źródła dochodów.

Zatem nie może ani pracować na umowę o pracę, ani prowadzić działalności gospodarczej czy też pobierać świadczenia rodzinnego, emerytury lub renty. Na tym nie koniec z wymogami. A to dlatego, że [b]dotację ma szanse otrzymać ten, kto w ciągu 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia w urzędzie pracy wniosku o jej przyznanie nie prowadził działalności gospodarczej.[/b] Co więcej, o pomoc nie może się starać osoba, która została skazana za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku.

Jak zatem wygląda pomoc oferowana przez urzędy pracy? Zgodnie z art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy starosta może przyznać bezrobotnemu jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej. Mają one na celu także pokrycie kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa związanego z podjęciem tej działalności. Ile pieniędzy otrzyma dana osoba, określi umowa ze starostą. Jednak trzeba wiedzieć, że taka pomoc ma granice. Kwota nie może być bowiem wyższa niż pięciokrotność wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Z kolei wysokość przeciętnego wynagrodzenia jest przyjmowana na dzień zawarcia umowy z bezrobotnym.

[srodtytul]... tylko na wniosek zainteresowanego[/srodtytul]

Aby otrzymać pomoc, bezrobotny musi złożyć wniosek o przyznanie środków. Mówi o tym § 6 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=925A19D8E351795434CE6E07C482BDAF?id=308534]rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 17 kwietnia 2009 r. w sprawie dokonywania refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego oraz przyznawania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej (DzU nr 62, poz. 512)[/link].

[wyimek]Odmowę przyznania jednorazowej pomocy bezrobotnemu starosta musi uzasadnić.[/wyimek]

[b]Pismo składa się do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu.[/b] Co powinno się w nim znaleźć? Zgodnie z § 6 ust. 2 rozporządzenia dokument musi zawierać kwotę wnioskowanych środków; rodzaj działalności gospodarczej, którą zamierza podjąć bezrobotny, oraz symbol podklasy rodzaju działalności określony zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności. Podaje się też kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności oraz źródła ich finansowania. Zamieszcza się w także specyfikację i harmonogram wydatków w ramach wnioskowanych środków. Podaje się również proponowaną formę zabezpieczenia zwrotu środków, np. poręczenie, awal, gwarancja bankowa, zastaw na prawach lub rzeczach, blokada rachunku bankowego albo akt notarialny o poddaniu się egzekucji przez dłużnika.

Kiedy starosta uwzględni (lub nie) wniosek, informuje o tym zainteresowanego. Ma na to 30 dni od otrzymania kompletnego podania. Gdy odpowiedź jest pozytywna, strony podpisują umowę. Ta powinna m.in. zawierać zobowiązanie bezrobotnego do wydatkowania w określonym terminie i zgodnie z przeznaczeniem otrzymanych środków. Z niej też wynikać będzie konieczność udokumentowania i rozliczenia wydatkowania otrzymanych środków.

Także osoba niepełnosprawna zarejestrowana w urzędzie pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy może liczyć na wsparcie.

[srodtytul]Niepełnosprawny też ma szanse[/srodtytul]

Pomoc w podjęciu działalności gospodarczej może przyjść z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Tak wynika z art. 12a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=82E506718641E1DFAE89D9ECBC48B4EC?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link]. Także tu wsparcie jest jednorazowe. Dokładną wysokość dofinansowania określa umowa ze starostą – oczywiście w ramach obowiązujących limitów. [b]Niepełnosprawny bezrobotny może bowiem maksymalnie otrzymać piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. [/b]Ważne, aby nie otrzymał już wcześniej środków publicznych na ten cel. Warunkiem otrzymania pomocy jest przede wszystkim złożenie odpowiedniego wniosku. Jego wzór zawiera [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=8C1E166EBE24DBEE9987A2FA0B36427A?id=242438]rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (DzU nr 194, poz. 1403 ze zm.)[/link]. Składa się go w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu.

O wynikach rozpatrzenia wniosku starosta pisemnie informuje zainteresowanego. W przypadku pozytywnej decyzji starosta wzywa wnioskodawcę do negocjacji warunków umowy. Te powinny się zakończyć w ciągu 14 dni od dnia doręczenia wezwania. Potem zawierana jest umowa. Z niej wynika m.in. zobowiązanie starosty do wypłaty środków w kwocie ustalonej w drodze negocjacji oraz do co najmniej jednokrotnego zweryfikowania prawidłowości realizacji warunków umowy przez wnioskodawcę w czasie obowiązywania umowy. Wnioskodawca zobowiązuje się do przeznaczenia środków na cel określony w umowie. Ma też prowadzić działalność przez co najmniej 24 miesiące. Zobowiązuje się także do udokumentowania realizacji umowy na wezwanie starosty oraz do informowania go o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy. Zwrot środków jest zabezpieczony poręczeniem.

[ramka][b]Czasem trzeba oddać[/b]

Osoba, która otrzymała z Funduszu Pracy jednorazowo środki na podjęcie działalności gospodarczej, musi dokonać zwrotu kwoty udzielonej pomocy wraz z odsetkami, jeżeli prowadziła działalność krócej niż 12 miesięcy albo naruszone zostały inne warunki umowy dotyczące przyznania pomocy. [/ramka]

[ramka][b]Ulga w ZUS przez dwa lata[/b]

Zarówno bezrobotny zaczynający własny biznes, jak i inni początkujący przedsiębiorcy przez pierwsze dwa lata mogą skorzystać z ulgi w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne. Wtedy podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa niż 30 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia. Jednak [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=B982AFE751692ADF84C887469457E082?id=184677]ustawa z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.)[/link] nie daje takiego wsparcia osobom, które prowadzą lub w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności prowadziły już pozarolniczą działalność.

Ani wykonującym działalność dla byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres prowadzonego biznesu.[/ramka]