Największy kłopot z rozpoczęciem własnej działalności to przeważnie zdobycie odpowiednich środków na ten cel, zwłaszcza gdy o założeniu firmy myśli osoba, która nie ma pracy. Problem ten może dotknąć każdego, zatem i osób niepełnosprawnych. Te ostatnie mogą otrzymać z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) środki na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej. Pozwala na to art. 12a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=77B1E158053A631AD59236974A1DBC8F?id=257066]ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 14, poz. 92 ze zm.)[/link].

[srodtytul]Pieniądze jeden raz[/srodtytul]

Wsparcie to jest jednorazowe. Jakie kwoty wchodzą w grę? Dokładną wysokość dofinansowania określa umowa ze starostą. Jednak są granice środków, które PFRON może na to przeznaczyć. Bezrobotny może bowiem maksymalnie otrzymać piętnastokrotność przeciętnego wynagrodzenia. Warunek jest przy tym taki, że nie otrzymał już wcześniej środków publicznych na ten cel.

Zatem warunkiem otrzymania pomocy jest zawarcie umowy ze starostą. Najpierw jednak bezrobotny lub poszukujący pracy musi złożyć wniosek o dofinansowanie. Jego wzór zawiera[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=494F1FE73D7B9183A3D3943554EB15AA?id=242438] rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 17 października 2007 r. w sprawie przyznania osobie niepełnosprawnej środków na podjęcie działalności gospodarczej, rolniczej albo na wniesienie wkładu do spółdzielni socjalnej (DzU nr 194, poz. 1403 ze zm.).[/link]

Jakie kryteria bierze pod uwagę starosta, rozpatrując takie podanie? Przede wszystkim [b]znaczenie mają przewidywane efekty ekonomiczne przedsięwzięcia, na które mają być przeznaczone środki. [/b]Liczy się także popyt i podaż lokalnego rynku na planowaną działalność. Na tym nie koniec. Starosta patrzy też na kalkulację wydatków na uruchomienie działalności w ramach środków, które obejmuje wniosek. Nie bez znaczenia pozostają również uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy oraz to, czy ma on własne środki na rozpoczęcie działalności. Oczywiście [b]wpływ na wysokość dofinansowania ma też to, ile środków w danym roku może na ten cel przeznaczyć sam PFRON.[/b] Tak wynika z § 4 ust. 5 wspomnianego rozporządzenia.

[srodtytul]Gdzie składać wniosek...[/srodtytul]

Osoba niepełnosprawna musi wiedzieć, do kogo konkretnie sięzwrócić z podaniem o wsparcie. Otóż wniosek składa się w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta na prawach powiatu. Przeważnie będą to powiatowe centra pomocy rodzinie, miejskie ośrodki pomocy rodzinie – właściwe ze względu na miejsce zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

[srodtytul]... i co do niego dołączyć [/srodtytul]

O wynikach rozpatrzenia wniosku starosta pisemnie informuje zainteresowanego. Gdy jest on negatywny, starosta musi go uzasadnić. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku starosta wzywa jego autora do negocjacji warunków umowy. Negocjacje powinny sięzakończyć w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania.

W ciągu 14 dni od zakończenia negocjacji starosta zawiera umowę z wnioskodawcą. Co się w niej podaje? [b]Taka umowa w szczególności zawiera m.in. zobowiązanie starosty do wypłaty środków w kwocie ustalonej w wyniku negocjacji[/b] oraz do co najmniej jednokrotnego zweryfikowania prawidłowości realizacji warunków umowy przez wnioskodawcę, w czasie obowiązywania umowy.

Ponadto wnioskodawca zobowiązuje się do przeznaczenia środków na cel określony w umowie. Ma też prowadzić działalność przez co najmniej 24 miesięcy. Przy czym do tego okresu zalicza się czas choroby, powołania do odbycia zasadniczej lub zastępczej służby wojskowej lub korzystania ze świadczenia rehabilitacyjnego. Wnioskodawca zobowiązuje się także do udokumentowania realizacji umowy na wezwanie starosty oraz do informowania go o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy w terminie siedmiu dni od dnia ich wystąpienia. Zwrot środków jest zabezpieczony poręczeniem.

Przed podpisaniem umowy wnioskodawca musi przedstawić staroście zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej. Pokazuje też odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Dołącza kopię koncesji, zezwolenia lub zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej. Zależnie od tego, o jakie wsparcie chodzi, wnioskodawca przedstawia też kopię decyzji prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników i zobowiązanie spółdzielni do przyjęcia wkładu w formie i wysokości planowanej do wniesienia przez wnioskodawcę.

[ramka][b]Kara za naruszenia[/b]

Jeżeli środki zostały wypłacone, a wnioskodawca ze swojej winy naruszył warunki umowy, to będzie zobowiązany do zwrotu przyznanych kwot oraz zapłaty odsetek od tych środków, naliczonych od dnia ich otrzymania w wysokości określonej jak dla zaległości podatkowych. Będzie miał na to trzy miesiące od otrzymania od starosty wezwania do zapłaty lub ujawnienia złamania choć jednego warunku umowy.

[b]Uwaga [/b]

Umowę o dofinansowanie zawiera się w formie pisemnej. Zmiana umowy musi także być dokonana na piśmie.[/ramka]