[b]Tak.[/b] Przy udzielaniu urlopu bezpłatnego dłuższego niż trzy miesiące strony mogą dopuścić możliwość odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. Tak wynika z art. 174 § 3 k.p. Za ważne przyczyny uznaje się takie, które powodują zakłócenie toku pracy w zakładzie, które nie były znane w momencie udzielania urlopu.

Jeśli strony postanowią dopuścić taką możliwość odwołania pracownika z urlopu, to warto dla celów dowodowych, aby uzgodnione warunki odwołania strony zawarły na piśmie. Możliwe jest nawet konkretne wyliczenie takich przyczyn przez strony.

Zauważyć należy, że aby pracodawca mógł odwołać pracownika z urlopu, taki urlop musi trwać co najmniej trzy miesiące. Oznacza to, że jeśli pracownik korzysta z kilku urlopów bezpłatnych pod rząd, których łączny wymiar przekroczy trzy miesiące, zawarcie porozumienia w sprawie możliwości odwołania pracownika z urlopu nie będzie skuteczne.

Pracodawca nie jest zobowiązany do pokrycia ewentualnych kosztów poniesionych przez pracownika w związku z odwołaniem go z urlopu. Pracownik odwołany z urlopu ma natomiast obowiązek stawienia się w pracy. Jeżeli nie zastosuje się do wydanego mu polecenia, pracodawca może nawet rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, uznając nieobecność pracownika w pracy za nieusprawiedliwioną, co stanowi ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych (art. 52 §1 pkt 1 k.p.).

Załóżmy, że pracownik przebywa na pięciomiesięcznym urlopie bezpłatnym. Strony uzgodniły, że pracodawca ma możliwość odwołania pracownika z urlopu z ważnych przyczyn. W połowie urlopu w zakładzie pracy nastąpiła nieprzewidziana awaria, do której naprawy niezbędna jest obecność pracownika. Pracodawca telefoniczne odwołał go z urlopu bezpłatnego. Pracownik w tym czasie przebywał na nartach we włoskich Alpach. Koszty podróży do kraju pracownik będzie musiał pokryć z własnych środków.

[i]Podstawa prawna: art. 174 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1B23874D35278DC5D064B8F61E208D69?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]