[b]Kobieta podpisała 1 lipca 2008 r. umowę o pracę na okres trzech miesięcy, a 11 sierpnia dowiedziała się, że jest w ciąży. Od tego dnia przebywa na zwolnieniu lekarskim i pobiera zasiłek chorobowy. Od pracodawcy otrzymała pismo, że ma przedłużony angaż do dnia porodu. Czy szef ma prawo ją zwolnić zaraz po porodzie? Jeśli tak, kto w takiej sytuacji udzieli jej urlopu macierzyńskiego i zasiłku oraz urlopu wychowawczego?[/b]

Pracodawca musi wydłużyć do dnia porodu tylko taką umowę okresową, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, z wyjątkiem umów na zastępstwo (art. 177 § 3 i 3[sup]1[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=9F0F61E0260A36D390CB99F913C60441?id=76037]kodeksu pracy[/link]).

Stan zaawansowania ciąży ocenia na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Jeśli więc angaż nie ustałby po trzecim miesiącu ciąży, szef nie ma obowiązku jego przedłużania do dnia porodu. Zakończy się on prostu w terminie, na jaki został zawarty.

Zatrudniona nie zostanie z pustymi rękami, pod warunkiem że umowa okresowa rzeczywiście zakończy się w czwartym miesiącu ciąży lub później. W takiej sytuacji przysługuje jej bowiem zasiłek macierzyński po ustaniu ubezpieczenia. Wynika tak z art. 30 ust. 4[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768] ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.)[/link].

O zasiłek macierzyński stara się ona w oddziale ZUS, przedstawiając:

- zaświadczenie lekarskie stwierdzające stan ciąży podczas zatrudnienia,

- skrócony odpis aktu urodzenia dziecka,

- świadectwo pracy,

- zaświadczenie pracodawcy ZUS Z-3.

Jeśli jest to poród pojedynczy, kobieta dostanie zasiłek przez 20 tygodni, gdy urodzi bliźniaki – 33 tygodnie itd.

Nie ma jednak szans na urlop macierzyński ani tym bardziej wychowawczy. Są to bowiem uprawnienia wyłącznie pracownicze, które utraci z chwilą rozwiązania umowy okresowej (data porodu).

Zatrudniona będzie w znacznie gorszym położeniu, jeśli jej angaż uległby rozwiązaniu przed upływem trzeciego miesiąca ciąży i w związku z tym nie został przedłużony do dnia porodu. W takiej sytuacji nie otrzyma ani zasiłku macierzyńskiego, ani wymienionych urlopów.

Nie urodzi bowiem dziecka podczas ubezpieczenia ani już nie będzie pracownicą.