Pracodawcy muszą jednak spełnić pewien warunek. Powinni bowiem w odpowiedni sposób chronić młodocianych przed zagrożeniami.

Lista prac wzbronionych młodocianym jest dosyć długa. Zawiera ją [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=7C8AC1E3B613ADA383388AA843AE7B80?id=174977]rozporządzenie Rady Ministrów z 24 sierpnia 2004 r. w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac (DzU nr 200, poz. 2047 ze zm.[/link]). Pracodawca powinien poznać ten wykaz, ponieważ naruszenie przepisów o uprawnieniach pracowników młodocianych jest wykroczeniem zagrożonym karą grzywny.

W rozporządzeniu znajduje się również lista prac (załącznik nr 2), które chociaż wzbronione, mogą być przez młodocianych wykonywane, np. mogą być oni zatrudniani przy naprawach pojazdów samochodowych, układaniu podłóg oraz układaniu i naprawach nawierzchni drogowych (nie dłużej niż trzy godziny na dobę). Można im zlecić czynności przy obsłudze konsumentów między godzinami 7 i 17 w zakładach gastronomicznych, w których serwuje się alkohol, z tym że młodzieży nie wolno powierzyć jego podawania.

[srodtytul]Opracuj wykazy wewnętrzne[/srodtytul]

Na podstawie wykazów prac zamieszczonych w rozporządzeniu pracodawca powinien stworzyć dwie zakładowe listy prac wzbronionych młodocianym oraz prac wzbronionych, przy których mogą być zatrudniani w celu odbycia przygotowania zawodowego. W ustalaniu wykazów musi uczestniczyć lekarz sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad młodocianymi.

Wykaz prac wzbronionych młodocianym i stanowisk pracy, na których są wykonywane te prace, należy umieścić w widocznym miejscu, w każdej komórce organizacyjnej, w której są zatrudniani młodociani.

[srodtytul]Oceń ryzyko[/srodtytul]

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Istotna jest profilaktyka. W celu zapobiegania zagrożeniom należy więc przeprowadzić w zakładzie pracy analizę potencjalnych zagrożeń. Zadaniem pracodawcy jest dokonanie oceny ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną przez zatrudnionych pracą i stosowanie środków profilaktycznych. Pracownicy muszą być o nim poinformowani, należy im także przekazać wiedzę o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Dotyczy to także młodocianych, przy czym informacje o ryzyku związanym z wykonywaną przez nich pracą oraz ochronie przed nim pracodawca musi przekazać również przedstawicielowi ustawowemu młodocianego.

Młodocianego nie można dopuścić do prac wzbronionych bez przeprowadzenia oceny ryzyka związanego z taką pracą. Oceny należy dokonać nie tylko przed rozpoczęciem pracy przez młodocianych, ale także w razie istotnej zmiany warunków wykonywania pracy. Podczas analizy ryzyka należy uwzględnić przede wszystkim:

- wyposażenie oraz organizację miejsc pracy i stanowisk pracy młodocianych;

- organizację procesów pracy oraz ich powiązanie;

- charakter, stopień i okres narażenia na czynniki fizyczne, biologiczne i chemiczne;

- formę, zakres i sposób korzystania z wyposażenia miejsc pracy, w tym z maszyn, narzędzi i sprzętu;

- zakres i poziom szkolenia oraz instrukcji udzielanych młodocianym.

[srodtytul]Zapewnij właściwą ochronę[/srodtytul]

Szczególna ochrona zdrowia młodocianych nie może się ograniczać tylko do badań lekarskich. Młodociany podlega wstępnym badaniom lekarskim przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Jeżeli w ocenie lekarza określona praca zagraża zdrowiu młodego pracownika, szef musi zmienić rodzaj pracy. Gdy nie ma takiej możliwości, należy niezwłocznie rozwiązać umowę o pracę i wypłacić odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia.

Pracodawca musi bowiem stworzyć młodocianym odpowiednie warunki pracy ze świadomością, że tej grupie pracowników brakuje doświadczenia (a więc wyobraźni istotnej dla zminimalizowania ryzyka), a także świadomości istniejących lub potencjalnych zagrożeń oraz uwzględnić ich niepełną dojrzałość fizyczną i psychiczną. Dlatego też pracodawca powinien zapewnić im: wykonywanie pracy i zajęć na stanowiskach pracy i w warunkach niestwarzających zagrożeń dla ich bezpieczeństwa i zdrowia, nadzór nauczycieli, instruktorów praktycznej nauki zawodu lub innych osób uprawnionych do prowadzenia praktycznej nauki zawodu nad wykonywaniem przez nich pracy, informacje o możliwych zagrożeniach i o wszelkich podjętych działaniach dotyczących ich zdrowia, przerwy w pracy na odpoczynek w pomieszczeniach odizolowanych od czynników szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych.

[srodtytul]Stosuj ustalone normy[/srodtytul]

Wykonywanie prac wzbronionych przez młodocianych nie może mieć charakteru pracy stałej. Zadaniem młodocianych jest bowiem zaznajamianie się z czynnościami podstawowymi, które są konieczne do odbycia przygotowania zawodowego. Ponadto załącznik do rozporządzenia określa, jak długo młodzi ludzie mogą być zatrudnieni przy wykonywaniu prac wzbronionych.