Pracodawca może udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy przez okres ustalony w zawartym w tej sprawie porozumieniu między pracodawcami. Pozwala na to art. 174[sup]1[/sup] kodeksu pracy (k.p.). Wskazuje jednak, że jest to możliwe wyłącznie za zgodą podwładnego wyrażoną na piśmie.
[srodtytul]1 znajdź chętnego[/srodtytul]
Pierwszym krokiem jest znalezienie firmy zainteresowanej czasowym zatrudnieniem pracowników innego przedsiębiorcy. Zakłady funkcjonujące na danym terenie zazwyczaj znają firmy o podobnym profilu działalności znajdujące się w okolicy. Mają więc świadomość, kto mógłby być zainteresowany wypożyczeniem pracowników. W praktyce forma ta jest często wykorzystywana przez pracodawców stale współpracujących ze sobą, gdy dla wykonania zwiększonych zadań jednego z nich drugi udziela mu wsparcia kadrowego.
Warto jednak pamiętać o tym, że przepisy, choć pozwalają pracodawcy wypożyczać pracowników, nie mogą być wykorzystywane w celu prowadzenia swoistego pośrednictwa pracy. Zgodnie bowiem z art. 22 k.p. przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem, czyli do zapewnienia mu rzeczywistej pracy.
Usługi tego typu mogą wykonywać np. agencje pracy tymczasowej, których działalność reguluje [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170706]ustawa z 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (DzU nr 166, poz. 1608 ze zm.)[/link].
[srodtytul]2 podpisz porozumienie[/srodtytul]
Zasady, na jakich dochodzi do czasowego przekazania pracowników z jednej firmy do drugiej, powinno określać porozumienie między zainteresowanymi pracodawcami. Przede wszystkim musi ono określać okres „wypożyczenia” pracowników. Oprócz tego powinno podawać rodzaje prac, jakie mają oni wykonywać w wypożyczającej ich firmie. Warto też dopilnować, aby w porozumieniu ustalić wysokość wynagrodzenia załogi. Chodzi o to, aby pracownicy, podejmując decyzję o tym, czy zgodzić się na czasowe oddelegowanie, znali warunki płacowe, na jakich mieliby być zatrudnieni. Jest to o tyle ważne, że przepisy nie określają warunków, na jakich pracownik wyrażający zgodę na czasowe przeniesienie ma pracować w nowej firmie. Nie wskazują też, na jakiej podstawie ma on wykonywać pracę. Może to być więc np. umowa o pracę – najlepiej na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Wydaje się bowiem, że umowy te najlepiej odpowiadają charakterowi tego typu zatrudnienia. Pracownik może być jednak również zatrudniony na podstawie umów cywilnoprawnych, np. umowy-zlecenia czy umowy o dzieło.
Warto pamiętać, że w związku z tym, iż żadne przepisy nie określają warunków zatrudnienia pracowników w nowej firmie, nie muszą być one takie same jak w firmie macierzystej. A zatem pracownik może zyskać na czasowym oddelegowaniu. Tak się stanie wtedy, gdy nowy pracodawca zatrudni go na korzystniejszych warunkach. Oczywiście możliwa jest też niekorzystna dla pracownika sytuacja. Taka pojawi się wówczas, gdy postanowienia nowej umowy będą gorsze niż te przewidziane w umowie łączącej tego pracownika z jego dotychczasową firmą.
Przepisy nie wymagają, aby porozumienie było zawarte na piśmie. Forma, w jakiej ma być zawarta umowa między pracodawcami, zależy od woli stron zawierających to porozumienie. Mimo tego warto mieć na uwadze ewentualne spory. Z tego też powodu najlepiej zastosować formę pisemną. Może ona bowiem być dowodem w przypadku konfliktów. Ponadto ułatwi rzetelne poinformowanie pracownika o nowych warunkach pracy.
[srodtytul]3 uzyskaj zgodę wytypowanych[/srodtytul]
To do pracodawcy należy wskazanie osób, które przez określony czas miałyby pracować w innej firmie. W jego bowiem interesie leży wypożyczenie pracowników. Co więcej, tylko on wie, których podwładnych ma szansę wypożyczyć. Musi jednak pamiętać o tym, że wytypowane osoby muszą wyrazić zgodę na przejście do innego pracodawcy. I to pisemną.
[srodtytul]4 udziel urlopu bezpłatnego[/srodtytul]
Na okres wykonywania pracy u innego pracodawcy dotychczasowy pracodawca udziela pracownikowi urlopu bezpłatnego. Łączący ich stosunek pracy trwa jednak nadal. Tak więc po zawarciu umowy z nowym pracodawcą pracownik ten pozostaje jednocześnie w dwóch stosunkach pracy, z których jeden ulega zawieszeniu na czas udzielonego urlopu.
Taki urlop różni się od zwykłego urlopu bezpłatnego (art. 174 k.p.) udzielanego przez pracodawcę na wniosek pracownika. Po pierwsze, zwykły urlop udzielany jest z inicjatywy pracownika, a nie pracodawcy. Po drugie, ten standardowy uzasadniają potrzeby pracownika (np. jego sytuacja osobista), a nie pracodawcy. Po trzecie, okres zwykłego urlopu bezpłatnego w przeciwieństwie do urlopu udzielonego na podstawie art. 174[sup]1[/sup] k.p. nie wlicza się do stażu pracy.
Trzeba przy tym pamiętać, że w przypadku wypożyczenia pracowników innej firmie pracodawca nie może ich odwołać z urlopu bezpłatnego, podczas którego świadczą pracę gdzie indziej. Przepisy nie przewidują takiej możliwości. Odwołanie takie wiązałoby się bowiem z koniecznością zaprzestania wykonywania pracy w firmie, do której pracodawca oddelegował pracownika.
Brak kodeksowej możliwości odwołania pracownika z urlopu udzielonego na podstawie art. 174[sup]1[/sup] k.p. wynika z tego, że chroniony jest cel, jakiemu ten urlop służy. Jest nim umożliwienie nowemu pracodawcy korzystania z pracy urlopowanego pracownika przez czas ustalony w porozumieniu, bez zagrożenia przerwania tego urlopu przez macierzystego pracodawcę. Wydaje się jednak, że taki urlop może być skrócony albo wydłużony w określonych sytuacjach. Wymaga to jednak uprzedniego porozumienia pracodawców w tej sprawie, jak również pisemnej zgody pracownika.
[srodtytul]5 przyjmij personel z powrotem[/srodtytul]
Po zakończeniu pracy u nowego pracodawcy stosunek pracy wiążący pracownika z dotychczasowym pracodawcą ulega odwieszeniu. Pracownik wraca do macierzystej firmy i rozpoczyna pracę na takim samym stanowisku i na takich samych warunkach jak przed urlopem bezpłatnym. Po jego powrocie okres urlopu bezpłatnego udzielonego w celu wykonywania pracy u innego pracodawcy wlicza się do okresu, od którego zależą uprawnienia pracownicze u dotychczasowego pracodawcy.
[i]Podstawa prawna: art. 174 i art. 174[sup]1[/sup] [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=76037]kodeksu pracy (tekst jedn. DzU 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.)[/link][/i]
masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: [mail=i.rakowska@rp.pl]i.rakowska@rp.pl[/mail]