[b]Wynika tak z interpretacji Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 listopada 2008 r. (ILPP1/443-829/08-2/BP).[/b]

Podatnik w 2003 r. kupił z majątku dorobkowego do majątku objętego wspólnością ustawową nieruchomości (teren lotniska). W sierpniu 2003 r. objął 100 proc. udziałów w spółce z o.o. Wydzierżawił spółce X większą część nieruchomości. W tym roku chce razem z małżonką sprzedać spółce Y nieruchomości zabudowane zarówno budynkami i budowlami używanymi, jak i nowymi budynkami i budowlami, które zostały wybudowane przez spółkę X w trakcie umowy dzierżawy. W całym okresie obowiązywania umowy dzierżawy czynsz dzierżawny podlegał opodatkowaniu VAT. Zastanawia się, czy sprzedaż nieruchomości będzie uznana za działalność gospodarczą.

[srodtytul]Kto jest podatnikiem[/srodtytul]

Poznańska Izba Skarbowa stwierdziła, że tak. Wyjaśniła, iż nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT jest opodatkowana tym podatkiem. Aby dana czynność była opodatkowana VAT, musi być wykonana przez podatnika.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – na podstawie art. 15 ust. 2 – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wtedy, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar jej wykonywania w sposób częstotliwy.

[b]Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły do celów zarobkowych.[/b]

[srodtytul]Są korzyści[/srodtytul]

Art. 693 kodeksu cywilnego mówi, że przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz. Z przepisu tego wynika, że umowa dzierżawy jest umową wzajemną, w której odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków jest świadczenie dzierżawcy polegające na płaceniu umówionego czynszu. Tak więc oddanie w ramach umowy dzierżawy osobie trzeciej nieruchomości skutkuje uzyskaniem korzyści majątkowej.

W sytuacji, jaką rozpatrywała izba, umowa dzierżawy nieruchomości została zawarta dla celów zarobkowych. Ma też charakter ciągły. Takie postępowanie zdefiniowane zostało w ustawie o VAT jako działalność gospodarcza. Sprzedawca nieruchomości wystąpi zatem w roli podatnika VAT ze względu na wykonywanie działalności gospodarczej zdefiniowanej w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.

[ramka][b]Uwaga[/b]

Wydzierżawienie nieruchomości (w tym budynków i budowli) jest wykorzystywaniem towarów w sposób ciągły do celów zarobkowych, co na gruncie ustawy o VAT przesądza o prowadzeniu działalności gospodarczej i uznaniu wydzierżawiającego za podatnika. Sprzedaż majątku wykorzystywanego w działalności nie jest sprzedażą majątku prywatnego.[/ramka]