Tę innowację i wiele innych proponuje rząd w przyjętym wczoraj projekcie nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=170548]ustawy z 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowania terroryzmu[/link].
Zmiany te narzuciła unijna dyrektywa, którą Polska zobowiązana jest wdrożyć.
Przepisy mają uczynić bardziej przejrzystymi przepływy finansowe w polskim systemie gospodarczym i tym samym uszczelnić tamę stawianą praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Rząd proponuje dalsze poszerzenie obszernego już katalogu instytucji i osób obowiązanych do rejestracji określonych transakcji oraz powiadamiania o nich generalnego inspektora informacji finansowej. Obok m.in. banków, domów maklerskich, adwokatów, notariuszy znajdą się w nim także wszystkie inne instytucje finansowe i kredytowe, w tym prowadzące przekazy pieniężne, oraz osoby i firmy zajmujące się usługowym prowadzeniem ksiąg, wreszcie stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą zagrożone ryzykiem popełnienia przestępstwa prania pieniędzy.
Co ważne, do tego kręgu zaliczeni będą także przedsiębiorcy przyjmujący płatności w gotówce o równowartości co najmniej 15 tys. euro.
Według nowych przepisów instytucje i osoby zobowiązane do rejestrowania transakcji będą się musiały koncentrować przede wszystkim na ustaleniu, do kogo rzeczywiście trafiają pieniądze i dobra będące przedmiotem tych transakcji.
Ma się to odbywać poprzez identyfikowanie i weryfikowanie danych klientów i podmiotów będących ich rzeczywistymi beneficjentami, a także celu transakcji i charakteru działalności gospodarczej prowadzonej przez klienta.
Rząd proponuje, żeby minister finansów opublikował listę osób, podmiotów i organizacji, m.in. terrorystycznych, która ma ułatwić kontrolę i przeciwdziałanie wykorzystywaniu np. rachunków osób i instytucji obciążonych obowiązkiem informowania do finansowania terroryzmu.
Powołany ma zostać także międzyresortowy komitet bezpieczeństwa finansowego. Do jego zadań należeć będzie m.in. przedstawianie propozycji zamieszczenia lub usunięcia z listy osób lub organizacji terrorystycznych.