Projekt noweli ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przygotowany przez komisję "Przyjazne państwo" czeka na wprowadzenie pod obrady Sejmu.
Zgodnie z projektem [b]przedsiębiorca, który przeprowadzał zwolnienia grupowe, będzie mógł zatrudniać pracowników tymczasowych[/b]. Obecnie nie może tego robić, jeżeli jego firma w ciągu minionych sześciu miesięcy przeprowadziła zwolnienia grupowe z przyczyn niedotyczących pracowników. Ograniczenie to obowiązuje także w oddziałach terenowych firmy, w których nie było zwolnień grupowych, oraz gdy pracownicy tymczasowi zatrudnieni mają być na zupełnie innych stanowiskach i specjalnościach niż zwolnieni. Poselski projekt przewiduje zniesienie tego ograniczenia.
Innym ułatwieniem dla firm zatrudniających pracowników z agencji jest [b]wydłużenie okresu możliwej pracy w jednej firmie. Zgodnie z zaproponowanymi rozwiązaniami tzw. czasownik może pracować na rzecz jednego pracodawcy w ciągu 36 miesięcy łącznie przez 18 miesięcy, a teraz tylko przez 12.[/b]
Poszczególne kraje Unii same określają, jak długo pracownik tymczasowy może świadczyć pracę dla jednego pracodawcy. W wielkiej Brytanii czy na Węgrzech nie ma żadnych ograniczeń w tym zakresie, we Włoszech limit wynosi 24 miesiące, a w Niemczech 12 miesięcy.
Poza tym w projekcie znalazły się rozwiązania, które [b]uwolnią agencje od części obowiązków wynikających z obsługi administracyjno-biurowej pracowników tymczasowych. Sejmowe propozycje dotyczą m.in. zasad wydawania im świadectw pracy.[/b] Obecnie po każdym zakończonym kontrakcie pracownik tymczasowy musi otrzymać świadectwo pracy – nawet gdy przepracował tylko kilka dni. Według projektu agencja będzie miała obowiązek wydawać świadectwo pracy obejmujące łączny okres zatrudnienia na kolejne umowy o pracę nawiązane w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy. Oczywiście na żądanie pracownika agencja będzie musiała wydawać świadectwa pracy po zakończeniu każdej umowy.
Ponadto [b]podjęcie kolejnej pracy w firmie, na rzecz której "czasownik" już pracował, nie będzie już wymagało przeprowadzania badań lekarskich, jeżeli stare są jeszcze ważne, ani też wstępnego szkolenia bhp.[/b] Takie rozwiązanie dotyczyć ma jednak tylko tego samego rodzaju prac i sytuacji, gdy kolejna umowa o pracę zostanie nawiązana w ciągu 30 dni od rozwiązania poprzedniej.