[b]Nie.[/b] Ojciec nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, ponieważ w pierwszej kolejności musiałby on przysługiwać żonie. A tak nie jest, bo żona jest ubezpieczona w KRUS.
Przypomnijmy, że urlop macierzyński przysługuje zgodnie z art. 180 § 1 kodeksu pracy matce, która jest pracownicą w rozumieniu kodeksu pracy, a zatem jest zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Urlop macierzyński takiej kobiety trwa z reguły 18 tygodni. Matka może go skrócić, nie więcej jednak niż do 14 tygodni i wówczas prawo do pozostałej części urlopu przysługuje pracownikowi ojcu wychowującemu dziecko. W czasie tego urlopu ojciec i matka mają prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru.
Skoro – jak pisze czytelnik – matka jest ubezpieczona w KRUS, to nie dotyczą jej opisane zasady. Matka ubezpieczona w KRUS nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego, a jedynie do jednorazowego zasiłku w wysokości trzyipółkrotności emerytury podstawowej obowiązującej w dacie porodu (zgodnie z [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=263365]ustawą z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników, DzU z 2008 r. nr. 50, poz. 291 ze zm.)[/link].