Rodzice powierzający dzieci organizatorom kolonii czy obozów zawsze zastanawiają się, kto będzie się opiekował ich dziećmi.

Regulują to przepisy określające, kto może pełnić funkcję opiekuna na imprezach wypoczynkowych dla dzieci i młodzieży. Minister edukacji narodowej wydał 21 stycznia 1997 r. rozporządzenie w sprawie warunków, jakie muszą spełniać organizatorzy wypoczynku dla dzieci i młodzieży szkolnej, a także zasad jego organizowania i nadzorowania (DzU nr 12, poz. 67 ze zm.).

Zgodnie z nim w placówkach wypoczynku wychowawcami mogą być nauczyciele, studenci szkół wyższych kierunków i specjalności, których program obejmuje przygotowanie pedagogiczne, oraz słuchacze kolegiów nauczycielskich i językowych – po odbyciu odpowiedniego przeszkolenia. Jednak nie tylko osoby, które niejako zawodowo na co dzień zajmują się młodzieżą i dziećmi, mogą pełnić funkcję wychowawców na koloniach. Zarabiać w ten sposób mogą także osoby mające zaświadczenie o ukończeniu kursu dla wychowawców kolonijnych, na którym zrealizowano program określony przez resort edukacji. Cały kurs trwa 36 godzin, połowa to wykłady, połowa – ćwiczenia. Z reguły jest to kilka dni. W jego trakcie uczestnicy dowiadują się, jak organizować wypoczynek, poznają zasady bhp, udzielania pierwszej pomocy itp.

Najczęściej organizatorami kursów są kuratoria oświaty i wydziały pedagogiczne wyższych uczelni, chociaż mogą je organizować także placówki niezwiązane z oświatą (te powinny mieć zgodę kuratora, a kurs musi się odbywać pod jego nadzorem). Uczestnicy otrzymują po jego ukończeniu zaświadczenie ważne bezterminowo i honorowane w całym kraju. Kursy są płatne, z reguły ich koszt w zależności od organizatora mieści się w granicach 100 – 200 zł.

Bez dodatkowych kursów opiekunami mogą być trenerzy i instruktorzy sportowi, instruktorzy PTTK, przodownicy turystyki kwalifikowanej oraz instruktorzy harcerscy od stopnia przewodnika. Osoby te muszą mieć średnie wykształcenie, z wyjątkiem harcerzy pełniących funkcje wychowawców w placówkach prowadzonych przez organizacje harcerskie. Inne warunki to: ukończone 18 lat, odpowiednie warunki zdrowotne potwierdzone zaświadczeniem lekarskim oraz predyspozycje do pracy wychowawczej z dziećmi i młodzieżą.

Nie ma wymogu, by wychowawca kolonijny był pracownikiem etatowym organizatora wypoczynku. W większości wypadków wyjeżdża on z dziećmi na podstawie umowy cywilnoprawnej. Nie ma jednak przeszkód, by zawrzeć z organizatorem umowę na czas określony czy sezonową umowę o pracę.

Trzeba jednak pamiętać, że praca opiekuna wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Osoby, które się jej podejmą, powinny pamiętać, że zgodnie z art. 160 kodeksu karnego, kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech, a jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, sąd może wymierzyć karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

- zapoznanie się z kartami kwalifikacyjnymi uczestników,

- prowadzenie dziennika zajęć,

- opracowywanie planów pracy wychowawczej grupy,

- organizowanie zajęć,

- sprawowanie opieki nad uczestnikami w zakresie higieny, zdrowia, wyżywienia oraz innych czynności opiekuńczych,

- zapewnienie bezpieczeństwa,

- prowadzenie innych zajęć zleconych przez kierownika placówki wypoczynku.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: t.zalewski@rp.pl