Pracownica jest w szóstym miesiącu ciąży (pierwsza jej ciąża), ale wychowuje także dziecko adoptowane. Czy w związku z tym, że sprawuje opiekę nad dzieckiem przysposobionym, przysługuje jej urlop jak za drugi poród? Czy może też skorzystać z urlopu macierzyńskiego na dziecko adoptowane?

Jeżeli pracownica wychowuje dziecko przysposobione, to w razie urodzenia potomka przysługuje jej urlop macierzyński jak za kolejny poród, nawet jeżeli jest to poród pierwszy. Art. 180 § 2 k.p. stanowi, że pracownicy, która wychowuje dziecko przysposobione lub która przyjęła je na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, przysługuje urlop macierzyński w wymiarze 20 tygodni również przy pierwszym porodzie.

Natomiast zgodnie z art. 183 k.p. pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka lub który przyjął dziecko na wychowanie jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej pełniącej zadania pogotowia rodzinnego, ma prawo do 18 tygodni urlopu na warunkach macierzyńskiego. Skorzysta z niego nie później jednak niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a przy tym wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie dziesiątego roku życia.

Trudno odpowiedzieć, czy pracownica skorzysta z tego urlopu, bo z pytania nie wynika, w jakim wieku jest przysposobione dziecko. Jeśli nie skończyło ono siedmiu lat, zatrudniona ma prawo do urlopu na zasadach określonych w art. 183 k.p.