W związku ze zmianami organizacyjnymi w zakładzie musimy przenieść na inne stanowisko pracownika w wieku przedemerytalnym i wypowiedzieć mu dotychczasowe warunki pracy i płacy. Firma zatrudnia poniżej 20 pracowników, dlatego nie stosuje ustawy o zwolnieniach grupowych. Czy zakaz wypowiadania umów o pracę dotyczy także wypowiedzenia zmieniającego?

Tak.

Zakaz wypowiadania umów o pracę osobom w okresie przedemerytalnym dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Zgodnie z art. 39 k.p. pracodawcy nie wolno wypowiedzieć umowy o pracę temu, komu brakuje nie więcej niż cztery lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Natomiast art. 42 § 1 k.p. stanowi, że przepisy o wypowiedzeniu umowy stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia warunków pracy i płacy wynikających z umowy. Odpowiednie stosowanie tych regulacji oznacza, że obowiązują te same ograniczenia co do osób przy wypowiedzeniu. Jednak w myśl art. 43 k.p. szef może wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi w wieku przedemerytalnym, objętemu ochroną z art. 39 k.p., jeżeli stało się to konieczne ze względu na:

- wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu zatrudnionych u pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,

- stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania.

Jeżeli nie zachodzi żadna z tych przesłanek, podwładnemu objętemu ochroną przed wypowiedzeniem z powodu osiągnięcia wieku przedemerytalnego nie wolno wypowiedzieć również warunków pracy i płacy.