Czy wszyscy pracownicy muszą dostać wolny dzień za święto 3 Maja w jednym terminie? Z kim z załogi należy ustalić przyznanie takiego dnia?

– pyta czytelnik DOBREJ FIRMY.

O obowiązku udzielenia wolnego dnia w zamian za sobotnie święto wynikającym z art. 130 § 2 k.p. pisaliśmy w ostatniej DF. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i wypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o osiem godzin. To oznacza, że bez względu na liczbę świąt w tygodniu (poza niedzielą) szef ujmie tylko osiem godzin.

W tej samej dacie nie może jednak przypadać i święto, i wolny dzień z tytułu pięciodniowego tygodnia pracy. Jeśli więc taka uroczystość, np. 3 Maja czy Wszystkich Świętych, będzie w sobotę, załoga musi dostać w zamian inny wolny dzień.

Nie wszyscy jednak skorzystają z laby w tym samym terminie. Szef może go określić w różnych terminach dla działów firmy. Decyduje o tym samodzielnie, co wynika z tzw. władztwa pracodawcy. Powinna jednak za tym przemawiać specyfika zakładu i wolne ma przypaść w stosowanym w nim okresie rozliczeniowym. Tam gdzie obowiązuje miesięczne rozliczenie, wolne za święto 3 Maja będzie w maju, natomiast przy dłuższym okresie – w czasie jego trwania.

Pracownicy produkcyjni otrzymają jako wolne 2 maja, poprzedzające święto narodowe 3 Maja. Natomiast dział marketingu skorzysta z dodatkowego wolnego 23 maja, który wypada po Bożym Ciele.

Dopuszczalne jest też inne rozwiązanie. Pracownicy administracyjni mają wolne w dniu wyznaczonym przez pracodawcę, a np. dla części produkcyjnej firmy ustalił on trzy terminy do wyboru. Zatrudnieni odbierają ten dzień w rożnych terminach po porozumieniu z bezpośrednim przełożonym. Chodzi o to, aby nieobecność zbyt dużej części załogi w pracy w tym samym czasie nie spowodowała zakłócenia funkcjonowania zakładu.

Nie ma przepisów, które nakazywałyby pracodawcy porozumiewać się z przedstawicielem załogi czy np. funkcjonującymi w firmie związkami zawodowymi w sprawie wyznaczenia wolnego dnia w zamian za święto przypadające w sobotę. Nie chodzi tu przecież o oddanie dnia wolnego w zamian za pracę w sobotę (tj. art. 151

3

k.p.) czy zmianę regulaminu pracy. Tylko w takich wypadkach konieczne są konsultacje ze związkami zawodowymi lub z pracownikiem.

Na ogół z inicjatywą ustalenia konkretnego dnia wolnego za sobotnie święto występuje dział personalny (kadr), który najlepiej zna specyfikę zakładu oraz stosowane w nim okresy rozliczeniowe. To on przedstawia pracodawcy najkorzystniejszy termin.