Zarejestrowany znak towarowy wniesiony do spółki jako aport wraz z całym przedsiębiorstwem może być od razu amortyzowany. Nie trzeba czekać na wpis do rejestru patentowego.
Tak wynika z wyjaśnień Departamentu Podatków Dochodowych Ministerstwa Finansów zamieszczonych w Biuletynie Skarbowym nr 4 z 2007 r.
Ustawy o podatkach dochodowych pozwalają na amortyzację praw określonych w prawie własności przemysłowej, nabytych i nadających się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia ich do używania (art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i art. 22b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Do takich praw należy m.in. prawo do znaku towarowego.
Z prawa własności przemysłowej (art. 67 ust. 3) wynika, że przeniesienie prawa do znaku staje się skuteczne wobec osób trzecich z chwilą wpisu do rejestru patentowego. Pojawiła się więc wątpliwość, czy w razie wniesienia znaku aportem do spółki dopiero od tego momentu można mówić o nabyciu prawa do znaku przez spółkę, co umożliwia rozpoczęcie amortyzacji. Według resortu finansów – nie. „Wpis do rejestru stanowi jedynie przesłankę domniemania co do praw własności, nie decyduje jednak o prawie do korzystania” – czytamy w powołanym piśmie. Do skutecznego przeniesienia prawa do rejestracji znaku wystarczy zachowanie formy pisemnej. „Jeżeli w związku z wniesieniem do spółki przedsiębiorstwa, w skład którego wchodzi zarejestrowany znak towarowy, zachowana jest forma notarialna, mająca pierwszeństwo przed formą pisemną, to w takim przypadku dochodzi także do skutecznego przeniesienia na spółkę prawa do tego znaku, czyli nabycie tego prawa” – twierdzi MF. Dla amortyzacji podatkowej bez znaczenia pozostaje to, czy i kiedy dokonany zostanie wpis w rejestrze patentowym przeniesienia prawa do znaku towarowego.