Do ministra pracy trafiły od głównego inspektora ochrony danych osobowych postulaty zmian w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksie pracy[/link], które mają zmienić katalog danych, jakie mogą zbierać firmy, a zarazem dać ludziom ochronę przed żądaniem informacji nieadekwatnych do potrzeb pracy na danym stanowisku.

[srodtytul]Zielone światło[/srodtytul]

Zdaniem GIODO zasadne jest rozważenie zmian dotyczących możliwości uzyskiwania przez szefów informacji o danej osobie z poprzednich miejsc pracy, a także prawa do gromadzenia danych zawartych w opiniach czy referencjach wystawionych zatrudnionym.

– Nieprecyzyjne przepisy i biurokratyczne interpretacje sprawiają, że często nieracjonalnie ograniczony dostęp do danych pracownika lub kandydata działa na jego niekorzyść. Osoba świadoma, że referencje z poprzedniej firmy mogą pomóc w zdobyciu etatu, sama je dołączy do CV. Poza tym ocena innego przedsiębiorcy może dużo powiedzieć o kandydacie – mówi Witold Polkowski, ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Firmom bardzo zależy na uregulowaniu kwestii badania przydatności ludzi do pracy na danym stanowisku. Chodzi o dopuszczalność testów psychologicznych i psychometrycznych. Zdaniem GIODO ewentualne przepisy wykonawcze powinny precyzować metody, cele oraz sposób przeprowadzenia takich badań.

[srodtytul]Odciski i skany[/srodtytul]

Obecnie brak przepisów upoważniających firmy do żądania od zatrudnianych danych biometrycznych. W opinii GIODO prawo powinno określić, kiedy wolno pobrać odciski. Michał Serzycki jest przeciwnikiem nieograniczonego zbierania danych biometrycznych. Jego zdaniem powinno być to zarezerwowane tylko do określonych sytuacji, np. dla zapewnienia ochrony tajemnicy państwowej. Firmy najczęściej są zainteresowane pobraniem odcisków na potrzeby ewidencjonowania czasu pracy poszczególnych osób. W ocenie GIODO do tej ewidencji nie powinno się pobierać odcisków, bo są inne metody, np. karty magnetyczne do potwierdzenia przyjścia i wyjścia.

– Perspektywa sięgania przez firmy po odciski palców czy skanowanie tęczówki oka zatrudnionych bardzo nam się nie podoba. Rozumiemy, że takie uprawnienie ma państwo wydające dokumenty biometryczne. Nie należy jednak takich uprawnień dawać pracodawcy. To zbyt daleka ingerencja w sferę intymności człowieka, trzeba je zarezerwować na nadzwyczajne okoliczności, których w zdecydowanej większości firm nie dostrzegam – mówi Andrzej Radzikowski, wiceprzewodniczący OPZZ.

Z pewnością wiele kontrowersji i dyskusji wzbudzi propozycja uregulowania możliwości pozyskiwania przez pracodawców danych dotyczących przynależności związkowej w związku z procesem rekrutacyjnym, a także imiennych list członków organizacji związkowych. Związki zawodowe ze względu na dyskryminację i ryzyko szykan chcą chronić swoich członków. Jednocześnie na pracodawcy ciążą liczne obowiązki konsultacyjne i informacyjne, których nie może zrealizować ze względu na brak informacji o składzie działającej w firmie organizacji związkowej.

GIODO przedstawił materiał do prac nad nowelizacją. Konkretne rozwiązania opracuje resort pracy. Znając jednak praktykę, propozycje nowych przepisów nie powstaną bez dyskusji w Komisji Trójstronnej.

[ramka]

[b]Komentuje Arkadiusz Sobczyk radca prawny, Kancelaria Sobczyk & Współpracownicy: [/b]

Sądząc po propozycjach zmian dotyczących dostępu do informacji, mam wrażenie, że problem z żądaniem danych od pracowników czy kandydatów nie zostanie rozwiązany. Niestety, po raz kolejny stawiamy na szczegółowe rozwiązania. Wszystkich sytuacji jednak nie da się przewidzieć ani wpisać do ustawy. Po jakimś czasie wyjdą kolejne zagadnienia, które będą budziły wątpliwości i dyskusje. Na pewno więc nie da się zrobić zamkniętego katalogu informacji, jakich ma prawo żądać pracodawca. Owszem, można rozszerzyć obecną listę, ale powinna mieć ona charakter przykładowy. Trzeba też się zdać na orzecznictwo. Dorobek sądów może być w tym wypadku bardzo cenny.[/ramka]

[i]Masz pytanie, wyślij e-mail do autora [mail=t.zalewski@rp.pl]t.zalewski@rp.pl[/mail][/i]