Wspomniana ochrona nie będzie dotyczyła sytuacji, w których konieczne będzie zwolnienie takich pracowników dyscyplinarnie lub gdy zostanie ogłoszona likwidacja firmy albo jej upadłość. Tak stanowi obowiązująca od 6 stycznia tego roku nowelizacja [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=1288079C8A806B4039D19A8B496CF333?id=76037]kodeksu pracy[/link].
[srodtytul]Więcej wolnego[/srodtytul]
Nowe przepisy przewidują także, że pracodawca będzie musiał udzielić rodzicom adopcyjnym urlopu wypoczynkowego bezpośrednio po zakończeniu urlopu na warunkach macierzyńskiego. Muszą oni jedynie złożyć wniosek w tej sprawie. Może się też zdarzyć, że zanim dojdzie do adopcji, w planie urlopowym będą już mieli ustalony termin wypoczynku, który zbiegnie się później z urlopem na warunkach macierzyńskiego. Żaden z nich nie przepadnie. Jeżeli bowiem pracownik nie będzie mógł rozpocząć urlopu wypoczynkowego z powodu rozpoczęcia urlopu adopcyjnego, pracodawca będzie musiał obowiązkowo przesunąć ustalony wcześniej termin rozpoczęcia wypoczynku.
[srodtytul]Jak długo z pociechą[/srodtytul]
Wymiar urlopu adopcyjnego nie jest stały dla wszystkich pracujących rodziców. Zależy od tego, ile dzieci zostało przyjętych na wychowanie. W podstawowym wymiarze wynosi:
- 20 tygodni w przypadku jednego dziecka,
- 31 tygodni, gdy jednocześnie zostanie adoptowana dwójka maluchów,
- 33 tygodnie, gdy za jednym razem została przyjęta trójka dzieci,
- 35 tygodni przy adoptowaniu w tym samym czasie czworga dzieci,
- 37 tygodni w razie jednoczesnego przyjęcia pięciorga lub więcej pociech.
Warto jednak wiedzieć, że wspomniany urlop przysługuje nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siódmego roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego odroczono obowiązek szkoły, do dziesiątego roku życia.
[b]Gdy pracownik zaadoptuje dziecko, któremu np. do ukończenia siódmego roku życia zostało trzy tygodnie, wówczas skorzysta z urlopu w wymiarze dziewięciu tygodni. [/b]
Tyle wynosi minimum, które mu przysługuje przy adopcji dziecka.
[ramka][b]Przykład[/b]
Pracownik adoptował dziecko w wieku sześciu lat i 11 miesięcy. Ma on prawo do urlopu adopcyjnego (w trakcie korzystania z niego podlega ochronie przed zwolnieniem) nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko siedmiu lat, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego, nie dłużej niż do ukończenia przez nie dziesięciu lat.
W związku z tym, że dziecku do wspomnianego okresu brakuje jednego miesiąca, to pracownik powinien mieć prawo do urlopu adopcyjnego w wymiarze właśnie miesiąca (około czterech tygodni). Jednak kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że minimalny wymiar urlopu ma mieć dziewięć tygodni. A więc w tym przypadku tyle wolnego na opiekę nad dzieckiem będzie mieć zatrudniony. [/ramka]
Prawa do urlopu adopcyjnego nie będzie miał ten pracujący rodzic, który adoptował dziecko w wieku powyżej siedmiu lat, a jeśli wobec dziecka podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – w wieku powyżej dziesięciu lat.
[srodtytul]Do podziału[/srodtytul]
Rodzice adoptujący dziecko mogą się podzielić urlopem z tytułu macierzyństwa podobnie jak biologiczni rodzice.
A zatem jeden z rodziców, który korzysta z urlopu adopcyjnego, może zrezygnować z jego części na rzecz drugiego opiekuna. Zanim jednak do tego dojdzie, pierwszy z nich musi wykorzystać co najmniej 14 tygodni wspomnianego urlopu. Następnie drugi z rodziców adoptowanego maleństwa może wykorzystać pozostałą część wolnego. Musi w tej sprawie złożyć wniosek do pracodawcy.
Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, które uniemożliwiają korzystanie z urlopu zgodnie z jego przeznaczeniem. Tak będzie np. wtedy, gdy pracownik przebywający na urlopie na warunkach macierzyńskiego będzie musiał przebywać w szpitalu.
W takim przypadku, skoro jego stan zdrowia nie będzie pozwalał na sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, to prawo do wykorzystania pozostałej części adopcyjnego przyjdzie na drugiego rodzica. Chodzi tu zarówno o przypadki, gdy pracownik trafi do szpitala w trakcie korzystania z urlopu podstawowego, jak i dodatkowego.
Podobnie będzie w sytuacji, gdy podwładny korzystający z adopcyjnego umrze. Tu uwaga! W razie śmierci przyjętego na wychowanie dziecka po upływie ośmiu tygodni życia rodzic adopcyjny i zastępczy ma prawo do urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego przez okres siedmiu dni od zgonu dziecka.
[ramka][b]Kto skorzysta[/b]
Z ochrony przed utratą pracy w okresie korzystania z urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego skorzysta pracownik, który przyjął dziecko na wychowanie:
- i wystąpił do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie przysposobienia dziecka,
- jako rodzina zastępcza, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej niespokrewnionej z dzieckiem [/ramka]
[ramka][b]Uwaga[/b]
Od stycznia 2010 r. podwładnym, którzy adoptują dziecko, przysługuje również prawo do urlopu dodatkowego.
W tym i w 2011 r. przy przyjęciu jednego dziecka wynosi on maksymalnie dwa tygodnie.
W przypadku przyjęcia większej liczby maluchów – do trzech tygodni. W kolejnych latach wymiar tego dodatkowego wolnego sukcesywnie ulega zwiększeniu.[/ramka]
[ramka][b]Ważne [/b]
Urlop na warunkach macierzyńskiego można podzielić na dwie części: podstawowy i dodatkowy. Wymiar tego pierwszego zależy od liczby i wieku przyjętych na wychowanie dzieci.
Z kolei urlop dodatkowy nie jest obowiązkowy – jest udzielany bezpośrednio po urlopie podstawowym po złożeniu przez pracownika wniosku w tej sprawie. Pracodawca nie może odmówić jego udzielenia.[/ramka]