[b]Odpowiada [b]Monika Wacikowska[/b] - prawnik, specjalistka od prawa pracy:[/b]

[b]Nie.[/b] Przepisów w tym zakresie jeszcze nie zmieniono, ale są plany, by pozbawić zatrudnionych tego przywileju. Na razie ten obowiązek trzeba realizować. Dlatego w 2010 r. wolne za sobotnie święto należy oddać za 1 maja i 25 grudnia.

[b]W listopadzie było 160 godzin pracy. Zatrudniony pracuje w systemie podstawowym od poniedziałku do piątku. Sobota to dzień wolny. W pierwszym tygodniu listopada pracownik wykonywał pracę przez cztery godziny w sobotę i w kolejnym tygodniu cztery godziny w niedzielę. Za niedzielę odebrał dzień wolny, ale za sobotę nie, bo skończył się okres rozliczeniowy. Czy cztery, niezrekompensowane, sobotnie godziny pracy spowodują nadgodziny średniotygodniowe?[/b]

[b] Nie.[/b] W opisywanej sytuacji nie dojdzie do przekroczenia średniotygodniowego, bo za cztery godziny pracy w niedzielę zatrudniony odebrał cały dzień wolny liczony jak osiem godzin. Wszystko się zatem zbilansowało i dlatego pod koniec okresu rozliczeniowego nie będzie żadnej pracy nadliczbowej.

W rachunkach wygląda to tak: 168 godzin (faktyczny czas pracy w listopadzie)

– 160 godzin (listopadowy wymiar czasu pracy) – 0 nadgodzin dobowych – 8 godzin (rekompensata pracującej niedzieli) = 0 (godzin nadliczbowych z tytułu przekroczenia normy średniotygodniowej).

Ten przykład to dowód na to, że praca w wolną sobotę nie zawsze stanowi nadgodziny średniotygodniowe.

[b]- A co, gdyby w opisywanej wyżej sytuacji zatrudniony odebrał dwa dni wolne i za sobotę, i za niedzielę?[/b]

Wtedy też do żadnych nadgodzin średniotygodniowych nie dojdzie, ale pracownik nie dopracuje wymiaru czasu pracy o osiem godzin (168 godzin faktycznego czasu pracy – 160 godzin listopadowego wymiaru – 0 nadgodzin dobowych – 16 godzin [2 dni x 8 godzin rekompensujących pracę w wolną sobotę i niedzielę]).

Mimo że pracownik przepracuje w listopadzie tylko 152 godziny, to trzeba zapłacić za pełen listopadowy wymiar czasu pracy, tj. za 160 godzin.

[b]- Załóżmy jeszcze, że zatrudniony przepracował w listopadzie po pięć godzin w sobotę i niedzielę, a wolne odebrał tylko za jeden z tych dni, niedzielę?[/b]

Wtedy powstaną dwie nadgodziny średniotygodniowe. Policzyliśmy to tak:

170 godzin (faktyczny czas pracy) – 160 godzin (listopadowy wymiar czasu pracy) – 0 nadgodzin dobowych – 8 godzin z tytułu dnia wolnego, który rekompensuje niedzielne godziny pracy = 2 nadgodziny średniotygodniowe, za które trzeba zapłacić normalne wynagrodzenie i 100-proc. dodatek.