Aktualizacja: 21.11.2024 20:28 Publikacja: 13.09.2021 03:03
Pracownicy z Białorusi zasilają polski rynek pracy. Według szacunków Polska może ich przyjąć nawet 500 tys.
Foto: sezerozger
Nie ma wątpliwości, że Polska stała się pracowniczym hubem dla osób, które chcą znaleźć zatrudnienie w Europie - już w 2019 r. Eurostat podał, że przyjęliśmy najwięcej cudzoziemców spoza UE (co czwarte zezwolenie na pobyt było wydane nad Wisłą). Ale – choć statystyki wciąż idą w górę – wciąż brakuje rąk do pracy. Eksperci z Personnel Service ostrzegają, że pracowników z Ukrainy jest za mało. Alternatywą są Białorusini. Tych – wedle analityków – moglibyśmy przyjąć ok. 0,5 mln.
Jeszcze w br. ponad 70 proc. firm chce wrócić do pracy stacjonarnej. Najszybciej biura dla pracowników otworzą te firmy, które już wdrożyły model pracy hybrydowej.
Przedsiębiorstwa specjalizujące się w organizacji spotkań i różnego rodzaju wydarzeń, które odpowiadają w naszym kraju za 1,5 proc. PKB, najmocniej odczuły skutki lockdownów.
Rękawice do demakijażu sprzedajemy do ponad 70 krajów dbając o środowisko naturalne, a teraz zamknęłyśmy obieg naszego produktu – mówią Monika Żochowska i Ewa Dudzic, współwłaścicielki spółki Phenicoptere sprzedającej pod marką Glov.
Palenie w pracy jest tematem dość kontrowersyjnym. Palacze nie wyobrażają sobie dnia bez przerwy „na dymka”. Pracodawcy zastanawiają się z kolei ile czasu bezproduktywnie pracownicy tracą na takie przerwy.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta przygotował projekt zmian w prawie, które mają poprawić reguły handlu prowadzonego przez przedsiębiorców poza lokalami ich firm.
Europejki pracujące w branży technologicznej wciąż zmagają się z wieloma problemami. Luka płacowa jest tylko jednym z nich. Mało optymistycznych danych na temat sytuacji kobiet działających w tym sektorze dostarcza najnowszy raport firmy Atomico.
Jeżeli na każdym etapie procedowania projektu w sprawie wolnej Wigilii zostałyby wykorzystane maksymalne terminy to nie ma szans na przyjęcie przepisów przed świętami.
Komu przysługują wakacje składkowe? Do kiedy należy złożyć wniosek o wakacje składkowe i jakie są potrzebne dokumenty? Czy wakacje składkowe obejmują składkę zdrowotną? Ekspert odpowiada.
Osoba oddająca krew otrzymuje tytuł Honorowego Dawcy Krwi, a wraz z nim listę przywilejów. Do Sejmu wpłynęła petycja, która proponuje jej rozszerzenie. Na co aktualnie mogą liczyć krwiodawcy?
Teorie spiskowe o szczepieniach wciąż mają się w Polsce dobrze. Problem w tym, że unikający szczepień naraża nie tylko siebie. Czy szef może kazać się zaszczepić?
Część firm z południowych regionów Polski utraciła wskutek wrześniowej powodzi dokumentację pracowniczą. Zabezpieczeniem na takie okoliczności może być elektronizacja akt osobowych. Jak ją przeprowadzić?
Kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych zostaną podniesione z mocą wsteczną. Kiedy i za jaki okres pracodawcy będą mogli ubiegać się o ich wyrównanie?
Obowiązkiem pracodawców jest ochrona życia i zdrowia pracowników. Czy w zakresie tego obowiązku firma może wymagać szczepienia, pytać o nie albo zwolnić za jego brak?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas