Zwolnienie z zakazu handlu a kodeksowa definicja niedzieli

Firmy zajmujące się handlem, które są wyłączone spod zakazu pracy w handlu w niedziele i święta, mają stosować przedziały czasowe tych dni w rozumieniu ustawy. Dozwoloną pracę muszą więc odpowiednio rekompensować.

Publikacja: 14.06.2018 07:00

Zwolnienie z zakazu handlu a kodeksowa definicja niedzieli

Foto: Adobe Stock

Zgodnie z art. 1519 § 2 kodeksu pracy, za pracę w niedzielę i święto uważało się pracę wykonywaną między godz. 6.00 w tym dniu a godz. 6.00 w następnym dniu, chyba że u pracodawcy została ustalona inna godzina. Od marca 2018 r. niedziela i święto w przedziale „kodeksowym" nie obejmuje jednak pracowników zajmujących się handlem albo wykonujących czynności związane z handlem.

Poprzez określenia „wykonywanie pracy w handlu" i „wykonywanie czynności związanych z handlem w niedziele i święta w placówkach handlowych", użyte w ustawie z 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, należy rozumieć wykonywanie takiej pracy lub takich czynności przez pracownika lub zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej w ciągu 24 kolejnych godzin przypadających między godz. 24.00 w sobotę a godz. 24.00 w niedzielę oraz między godz. 24.00 w dniu bezpośrednio poprzedzającym święto a godz. 24.00 w święto.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama