Aktualizacja: 22.11.2024 00:48 Publikacja: 17.12.2021 12:53
Przepisy nie definiują jak ma wyglądać ewidencja oczywistych pomyłek. Większość firm prowadzi ją w formie zeszytu lub stworzonych przez siebie druków wpiętych do segregatora.
Foto: Adobe Stock
Najczęściej są to sytuacje, gdy zostanie wprowadzona błędna kwota, ilość zakupionych towarów bądź usług lub paragon zostanie wydrukowany, a klient rozmyśli się lub nie ma pieniędzy, aby zapłacić. Urządzenia rejestrujące nie dają możliwości skorygowania pomyłki w wydrukowanym paragonie. Jednak przepisy dotyczące ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej wyjaśniają w jaki sposób podatnik powinien zachować się w przypadku popełnienia błędu. W takich sytuacjach wykorzystanie znajduje rejestr pomyłek oczywistych.
Przedsiębiorstwo, które planuje ulokować środki czy to w nieruchomość, czy w zakup innej firmy powinno podjęcie decyzji poprzedzić analizą due diligence. To swoisty zawór bezpieczeństwa dla inwestora.
Wezwanie do zapłaty jest oficjalnym pismem, które wierzyciel kieruje do dłużnika. Znajdują się w nim informacje o zadłużeniu i prośba o jego uregulowanie w określonym terminie. Wezwanie do zapłaty daje możliwość dochodzenia należności od wierzyciela.
Ustawa o rachunkowości wymaga, aby należności zinwentaryzować metodą potwierdzenia salda. Oznacza to, że wierzyciel powinien uzyskać od kontrahentów potwierdzenie prawidłowości danych z ksiąg rachunkowych i wyjaśnić i rozliczyć ewentualne różnice.
Koniec roku jest okresem, w którym wielu przedsiębiorców decyduje się na zakup prezentów dla swych kontrahentów. Warto więc przypomnieć, że w br. wzrósł limit na nieewidencjonowane prezenty o małej wartości.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Pomyłki w fakturach poprawia się za pomocą odpowiedniego dokumentu korygującego: faktury korekty, którą wystawia sprzedawca lub noty korygującej, którą wystawia nabywca. W niektórych, wyjątkowych sytuacjach, podatnicy mogą anulować fakturę.
Podatnicy, którzy utracili kasy fiskalne w wyniku powodzi, mogą w drodze wyjątku ponownie skorzystać z ulgi na zakup kas online nabytych w miejsce tych zniszczonych.
Firmy, które chcą się wyróżnić na tle konkurencji i przyciągnąć najlepszych pracowników, kuszą ich różnego rodzaju atrakcyjnymi bonusami.
Przedsiębiorca powinien na bieżąco kontrolować pracę kasy fiskalnej, serwisować ją, sporządzać raporty, a także powiadomić naczelnika urzędu skarbowego o utracie kasy lub zaprzestaniu jej używania w związku z zamknięciem biznesu.
Podatnik może przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej (na zewnętrznym serwerze) dokumenty fiskalne – w postaci raportów fiskalnych dobowych i miesięcznych – wystawione za pośrednictwem kas rejestrujących z elektronicznym zapisem kopii.
Sprzedaż paragonowa nie wyklucza korekty VAT, jeśli doszło do zawyżenia stawek podatku. Co prawda fiskus może odmówić nadpłaty, ale tylko jeśli po obowiązkowej analizie ekonomicznej wykaże, że ciężar dodatkowego podatku nie obciążał sprzedawcy.
Paragonowa akcja skarbówki wywołuje wiele emocji. Nawet jej krytycy przyznają jednak, że jest potrzebna.
Praktyka skarbówki polegająca na odmowie prawa do korekty VAT należnego w razie zastosowania zawyżonej stawki podatku, jeżeli transakcja udokumentowana została paragonem fiskalnym, a nie fakturą, jest niezgodna z prawem UE.
Usługi wyżywienia dla wychowanków żłobka są ściśle związane z zapewnieniem im pobytu w placówce. Prowadzący żłobek nie ma obowiązku ewidencjonować tych usług po spełnieniu dodatkowych warunków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas