Jak zarządzać ryzykiem korupcji w firmie

Każdy co najmniej średni przedsiębiorca będzie musiał wkrótce obowiązkowo wdrożyć procedurę antykorupcyjną pod groźbą sankcji.

Publikacja: 04.05.2018 06:40

Jak zarządzać ryzykiem korupcji w firmie

Foto: AdobeStock

Wraz z wejściem w życie ustawy o jawności życia publicznego (dalej: „ustawa") przed przedsiębiorcami stanie poważne wyzwanie dostosowania się do nowych przepisów. Rok 2018 obfituje w liczne zmiany prawne dotyczące wprowadzania rozwiązań, dzięki którym działania przedsiębiorców będą musiały być zgodne z prawem. Takie rozwiązania prawne proponuje również projekt ustawy nakładający na przedsiębiorców obowiązki opracowania i wdrożenia w strukturach przedsiębiorstwa procedury antykorupcyjnej, a także środków zapewniających ochronę sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości w firmie. O ile sama idea wprowadzenia procedury antykorupcyjnej wydaje się słuszna, jako środek do zapewniania uczciwości w biznesie, o tyle jednak analiza projektowanych przepisów nasuwa szereg wątpliwości związanych z wdrożeniem nowych obowiązków i wysokością kar finansowych.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki