Jak zarządzać ryzykiem korupcji w firmie

Każdy co najmniej średni przedsiębiorca będzie musiał wkrótce obowiązkowo wdrożyć procedurę antykorupcyjną pod groźbą sankcji.

Publikacja: 04.05.2018 06:40

Jak zarządzać ryzykiem korupcji w firmie

Foto: AdobeStock

Wraz z wejściem w życie ustawy o jawności życia publicznego (dalej: „ustawa") przed przedsiębiorcami stanie poważne wyzwanie dostosowania się do nowych przepisów. Rok 2018 obfituje w liczne zmiany prawne dotyczące wprowadzania rozwiązań, dzięki którym działania przedsiębiorców będą musiały być zgodne z prawem. Takie rozwiązania prawne proponuje również projekt ustawy nakładający na przedsiębiorców obowiązki opracowania i wdrożenia w strukturach przedsiębiorstwa procedury antykorupcyjnej, a także środków zapewniających ochronę sygnalistów, czyli osób zgłaszających nieprawidłowości w firmie. O ile sama idea wprowadzenia procedury antykorupcyjnej wydaje się słuszna, jako środek do zapewniania uczciwości w biznesie, o tyle jednak analiza projektowanych przepisów nasuwa szereg wątpliwości związanych z wdrożeniem nowych obowiązków i wysokością kar finansowych.

Pozostało jeszcze 87% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama