Czy warto inwestować w Kijowie na Ukrainie

Ukraina zmaga się z procesem transformacji. Warto sprawdzić, z jakimi efektami. Jeżeli pozostanie ona na drodze reform, w tym upraszczania procedur i walki z korupcją, powinna stać się ponownie bardzo interesującym rynkiem dla inwestorów zagranicznych, w tym polskich firm.

Publikacja: 02.03.2018 05:50

Czy warto inwestować w Kijowie na Ukrainie

Foto: Fotolia

W zamian za podjęcie konkretnych kroków mających na celu poprawę sytuacji politycznej i gospodarczej Międzynarodowy Fundusz Walutowy zatwierdził w 2015 roku czteroletni program wsparcia gospodarczego dla Ukrainy. Dzięki współpracy z MFW i UE Ukraina wdrożyła szereg reform w wielu sektorach gospodarki, m.in. w energetycznym i bankowym. Dzięki restrykcyjnej polityce Narodowego Banku Ukrainy (NBU) i ograniczeniom dewizowym udało się odbudować rezerwy walutowe oraz ustabilizować, tzn. spowolnić tempo spadku wartości hrywny (UAH). Jej wartość wynosi obecnie ok. 0,13 zł i nie ma powodów do znacznego spadku w najbliższym czasie. W październiku 2017 r. NBU ponownie podniósł stopy procentowe z powodu wysokiej inflacji. Obecnie wskaźnik wynosi 13,5 proc..

Pozostało jeszcze 95% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem