Co z umową najmu w przypadku upadłości najemcy

Czy upadły przedsiębiorca może żądać wydania mu nieruchomości, która ze stron może rozwiązać umowę najmu, gdy upada najemca i jakie szanse ma wówczas właściciel żądający utraconego czynszu za okres pozostały do końca okresu najmu? Na te i inne pytania odpowiadają Joanna Gąsowski, adwokat oraz Małgorzata Lesiak-Ćwikowska, radca prawny z kancelarii K&L Gates.

Publikacja: 17.12.2017 11:26

Co z umową najmu w przypadku upadłości najemcy

Foto: 123RF

Red.: Tydzień temu omówiliśmy kwestie związane z upadłością właściciela nieruchomości. Tym razem zapytamy o skutki upadłości najemcy. Co wtedy dzieje się z umową najmu?

Joanna Gąsowski: W przypadku upadłości najemcy Prawo upadłościowe odmiennie reguluje sytuację, w której do dnia ogłoszenia upadłości najemcy nieruchomość nie została mu jeszcze wydana, a inaczej sytuację, kiedy przedmiot najmu został mu już wydany. W pierwszym przypadku każda ze stron może w terminie dwóch miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości odstąpić od umowy. Odstąpienie to nie pociąga za sobą obowiązku odszkodowawczego na rzecz drugiej strony, albowiem strony nie przystąpiły jeszcze do wykonywania umowy najmu. Każda z nich może natomiast żądać zwrotu spełnionego przez nią świadczenia. W praktyce będzie to zazwyczaj zwrot czynszu zapłaconego z góry przez najemcę.

Pozostało jeszcze 91% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki