Reklama
Rozwiń

Prawo budowlane: braki wniosku o pozwolenie na budowę

Jeżeli wniosek o wydanie pozwolenia na budowę jest niekompletny pod względem formalno-prawnym, organ powinien wezwać do jego uzupełnienia w trybie art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego. Natomiast w sytuacji materialno-prawnych braków wniosku powinien być zastosowany art. 35 ust. 3 ustawy – Prawo budowlane.

Publikacja: 07.07.2017 05:00

Prawo budowlane: braki wniosku o pozwolenie na budowę

Foto: www.sxc.hu

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z 11 kwietnia 2017 r., II SAB/Op 57/17.

A. sp. z o.o. wystąpiła do starosty z wnioskiem o zatwierdzenie projektu budowlanego i udzielenie pozwolenia na budowę na określonych działkach elektrowni wiatrowej. Starosta, działając na podstawie art. 64 § 2 Kodeksu postępowania administracyjnego, wezwał spółkę do usunięcia braków wniosku poprzez złożenie ostatecznej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji objętej wnioskiem oraz ostatecznej decyzji zezwalającej na wyłączenie z produkcji użytków rolnych przeznaczonych na cele nierolnicze. Pismo zawierało pouczenie, iż uzupełnienie braków wniosku powinno nastąpić w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania, a ich nieusunięcie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania. W odpowiedzi na wezwanie spółka wskazała, że brak jest podstaw do żądania przedmiotowych dokumentów. Stwierdzone przez organ wady nie mogą być kwalifikowane jako braki, o których mowa w art. 64 § 2 k.p.a. Starosta, wobec nieuzupełnienia wniosku w wyznaczonym terminie, pozostawił podanie spółki bez rozpoznania.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego