Prawo administracyjne: załatwienie sprawy w drodze milczenia

W czasach rosnącego angażowania administracji w sprawy życia codziennego obywateli i przedsiębiorców, brak uzewnętrznionej aktywności organu może być dla nich korzystny. Niektóre z ustaw tzw. materialnego prawa administracyjnego przewidują załatwienie sprawy w drodze milczenia.

Publikacja: 29.11.2016 04:51

Prawo administracyjne: załatwienie sprawy w drodze milczenia

Foto: 123RF

W artykule 11 ust. 9 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przewidziano tzw. fikcję pozytywnego rozpoznania sprawy w sytuacji, gdy odpowiedni organ nie rozpatrzył wniosku przedsiębiorcy w terminie. Jest to przykład tzw. pasywnego milczącego zakończenia sprawy. Podobna fikcja pozytywnego zakończenia sprawy występuje w art. 38 ust. 3 ustawy o drogach publicznych, gdzie dochodzi do wyrażenia zgody przez zarządcę drogi na przebudowę lub remont obiektów budowlanych lub urządzeń niezwiązanych z gospodarką drogową lub obsługą ruchu w przypadku niezajęcia stanowiska przez zarządcę w terminie 14 dni od dnia wystąpienia z wnioskiem o taką zgodę.

Pozostało jeszcze 92% artykułu

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
Rządowa deregulacja w Sejmie. Szybkie tempo prac i krytyka opozycji
Prawo w firmie
Najlepsze studia MBA w Polsce. Wyniki rankingu Perspektywy 2025
Prawo w firmie
Dialog między zamawiającymi a wykonawcami to priorytet. Debata "Rzeczpospolitej"
Prawo w firmie
Układy zbiorowe. Jest dobry sposób na ich upowszechnienie
Prawo w firmie
Przełomowy wyrok TSUE w sprawie odpowiedzialności zarządu za podatki spółki