Reklama

Święto w sierpniu - dla kogo wolne

-Długie weekendy wynikające z układu świąt i dni wolnych nie są przywilejem każdego pracownika. -Część branż z uwagi na specyfikę lub użyteczność społeczną funkcjonuje w niedziele i święta. -Pozostaje wówczas urlop lub odebranie czasu wolnego za pracę nadliczbową.

Aktualizacja: 13.08.2016 15:01 Publikacja: 13.08.2016 13:00

Święto w sierpniu - dla kogo wolne

Foto: 123RF

Standardem, do którego dąży przeważająca część zatrudnionych, to praca od poniedziałku do piątku w stałych godzinach z gwarantowanymi wypoczynkami dobowymi, tygodniowymi oraz wolnymi niedzielami i świętami. Jednak przepisy dopuszczają świadczenie pracy w niedzielę i święta. Nie jest to podyktowane kaprysem pracodawcy, tylko potrzebami wynikającym ze specyfiki prowadzonej działalności czy przyjętej organizacji pracy. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że na czas niedziel i świąt zamykane byłyby wszystkie szpitale, zakłady hotelarskie czy jednostki gospodarki komunalnej. Praca w niedziele i święta dopuszczalna jest również w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia czy przy pracach koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Warto przypomnieć, że za pracę w niedzielę i święto uważa się wykonywanie obowiązków pracowniczych między godziną 6 w tym dniu a godziną 6 dnia następnego – chyba że u danego pracodawcy została wyznaczona inna godzina.

PRO.RP.PL i The New York Times w pakiecie!

Podwójna siła dziennikarstwa w jednej ofercie.

Kup roczny dostęp do PRO.RP.PL i ciesz się pełnym dostępem do The New York Times na 12 miesięcy.

W pakiecie zyskujesz nieograniczony dostęp do The New York Times, w tym News, Games, Cooking, Audio, Wirecutter i The Athletic.

Prawo w firmie
Krzysztof Sikora, Mateusz Mintzberg: Koniec tymczasowości – kontrola inwestycji zagranicznych (FDI) na stałe w Polsce
Reklama
Prawo w firmie
Weszła w życie ustawa zawierająca pierwszy pakiet rozwiązań deregulacyjnych
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Reklama
Reklama
Reklama