Reklama
Rozwiń

Święto w sierpniu - dla kogo wolne

-Długie weekendy wynikające z układu świąt i dni wolnych nie są przywilejem każdego pracownika. -Część branż z uwagi na specyfikę lub użyteczność społeczną funkcjonuje w niedziele i święta. -Pozostaje wówczas urlop lub odebranie czasu wolnego za pracę nadliczbową.

Aktualizacja: 13.08.2016 15:01 Publikacja: 13.08.2016 13:00

Święto w sierpniu - dla kogo wolne

Foto: 123RF

Standardem, do którego dąży przeważająca część zatrudnionych, to praca od poniedziałku do piątku w stałych godzinach z gwarantowanymi wypoczynkami dobowymi, tygodniowymi oraz wolnymi niedzielami i świętami. Jednak przepisy dopuszczają świadczenie pracy w niedzielę i święta. Nie jest to podyktowane kaprysem pracodawcy, tylko potrzebami wynikającym ze specyfiki prowadzonej działalności czy przyjętej organizacji pracy. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że na czas niedziel i świąt zamykane byłyby wszystkie szpitale, zakłady hotelarskie czy jednostki gospodarki komunalnej. Praca w niedziele i święta dopuszczalna jest również w transporcie i komunikacji, przy pilnowaniu mienia czy przy pracach koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Warto przypomnieć, że za pracę w niedzielę i święto uważa się wykonywanie obowiązków pracowniczych między godziną 6 w tym dniu a godziną 6 dnia następnego – chyba że u danego pracodawcy została wyznaczona inna godzina.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego