Pozwolenie na budowę a decyzja o warunkach zabudowy

Podczas realizacji inwestycji zwykle powstają problemy prawne. Przy ich rozwiązywaniu należy zachować ostrożność.

Publikacja: 03.02.2016 05:00

Pozwolenie na budowę a decyzja o warunkach zabudowy

Foto: 123RF

Zdarza się, że dołączony do wniosku o pozwolenie na budowę projekt budowlany jest w pewnych zakresach sprzeczny z uprzednio wydaną decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu lub decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach. Przed inwestorem staje wówczas pytanie, czy taka sprzeczność determinuje brak możliwości wydania pozwolenia na budowę.

Niestety, tak jest. Kwestie te są precyzyjnie ujęte w art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy – Prawo budowlane, który mówi, że przed wydaniem pozwolenia na budowę właściwy organ sprawdza zgodność projektu budowlanego z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub – w przypadku jego braku – decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Należy podkreślić, że organ właściwy w sprawie wydawania pozwolenia na budowę (starosta, prezydent miasta na prawach powiatu, wojewoda) nie ma kompetencji w zakresie oceny ważności planu miejscowego lub decyzji. Nie może więc wskazać, że decyzja o warunkach zabudowy zawiera elementy skonstruowane w błędny sposób (nawet jeżeli tak jest w rzeczywistości). Jego rolą jest wyłącznie stwierdzenie zgodności planu lub decyzji z przedłożonym projektem. W orzecznictwie wskazuje się, że decyzja w sprawie pozwolenia na budowę nie ma charakteru uznaniowego, a wręcz przeciwnie – jest decyzją związaną. Oznacza to, że jeżeli inwestor nie spełnił określonych pra- wem wymogów, to nie może zostać wydane rozstrzygnięcie uwzględniające jego wniosek (wyrok WSA w Gdańsku z 4 marca 2015 r., II SA/Gd 807/14). W przypadku decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu podkreśla się, że organ właściwy w sprawie pozwolenia na budowę związany jest wszystkimi elementami decyzji i nie może np. niektórych postanowień przy dokonywaniu weryfikacji pomijać (wyrok NSA z 14 stycznia 2014 r., II OSK 1900/12, LEX nr 1568299).

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Twoje wsparcie decyzji biznesowych i pomoc w codziennej pracy.
Interpretacje ważnych zmian prawa, raporty ekonomiczne, analizy rynku, porady i praktyczne wskazówki ekspertów „Rzeczpospolitej”.
Reklama
Prawo w firmie
Deregulacja idzie pełną parą. Co już jest gotowe, co czeka w kolejce
Prawo w firmie
Adam Zakrzewski: Zmiany, na które czekał rynek mieszkaniowy
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Reklama
Reklama