Taką interpretację otrzymał przedsiębiorca, zajmujący się wynajmem nieruchomości. Działalność prowadzi od marca 2018 r. Po założeniu firmy otrzymał w darowiźnie 14 mieszkań. Wprowadził je do ewidencji środków trwałych i wykorzystuje w działalności.

W najbliższym czasie chce sprzedać jeden z lokali. Jego zdaniem taka transakcja będzie poza działalnością gospodarczą i nie powinna być rozliczana w firmie.

Przedsiębiorca wyjaśnił, że nie inwestował w nieruchomości w celu podniesienia ich wartości. Nie podejmował też działań marketingowych na potrzeby ich sprzedaży (poza zwykłymi ogłoszeniami). Nie można więc uznać, że handluje mieszkaniami.

W interpretacji nr 0113-KDIPT2-2.4011.360.2024.2.SR, którą na łamach „Rzeczpospolitej” opisuje Przemysław Wojtasik, skarbówka wskazała, że przychodem z działalności gospodarczej są kwoty z odpłatnego zbycia środków trwałych, ale z wyjątkiem transakcji dotyczących budynków i lokali mieszkalnych. Sprzedaż mieszkań (bez względu na to, czy były wykorzystywane w firmie) nie powoduje więc powstania przychodu z działalności gospodarczej.

Jak wyjaśniono, taka transakcja powinna być rozliczona na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. Wynika z niego, że sprzedaż nie skutkuje powstaniem przychodu, jeśli nastąpi po upływie pięciu lat od nabycia (licząc od końca roku, w którym nabyto nieruchomość). W takiej sytuacji transakcja w ogóle nie podlega opodatkowaniu. Oznacza to, że jeśli mężczyzna sprzeda w 2024 r. mieszkanie otrzymane w darowiźnie w 2018 r., nie będzie musiał nic płacić fiskusowi.