Reklama
Rozwiń

Co przedsiębiorca może zbudować bez pozwolenia

Zmiany prawa budowlanego (od 29 czerwca) tego roku spowodowały dyskusję na temat tego, co i w jakim zakresie może budować przedsiębiorca bez pozwolenia.

Publikacja: 19.08.2015 06:40

Kiedy pozwolenie na budowę zawiera wady prawne

Kiedy pozwolenie na budowę zawiera wady prawne

Foto: www.sxc.hu

Dlatego warto doprecyzować inwestycje, które pozwolenia na budowę nie potrzebują. Szczegółowy zakres zwolnień od uzyskiwania pozwolenia na budowę jest w art. 29 ustawy – Prawo budowlane. Jedna z najważniejszych zmian oznacza, że nie ma już wymogu uzyskania pozwolenia na budowę wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których obiekt mieszkalny został zaprojektowany. Przez obszar oddziaływania należy rozumieć teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego, na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy terenu. Oczywiście brak wymogu pozwolenia na budowę nie oznacza zniesienia wszystkich obowiązków inwestora. Musi on dokonać zgłoszenia takiego obiektu (wówczas organ zajmujący się sprawą może ją szczegółowo przeanalizować). W każdym razie intencją ustawodawcy było uproszczenie procedury budowlanej i ułatwienie wznoszenia obiektów, które nie szkodzą otoczeniu ani nie naruszają wymogów związanych z ładem przestrzennym.

PRO.RP.PL tylko za 39 zł!

Przygotuj się na najważniejsze zmiany prawne w 2025 r.
Wszystko o składce zdrowotnej, wprowadzeniu kasowego PIT i procedury SME. Raporty biznesowe, analizy ekonomiczne, webinary oraz użyteczne kalendarium.
Prawo w firmie
40 proc. opłat za mieszkanie w kosztach biznesu? Jest to możliwe
Prawo w firmie
Deregulacja po 100 dniach: rząd przyjął większość postulatów zespołu Brzoski
Prawo w firmie
Ofensywa deregulacyjna zdenerwowała biznes. „Trudno to wszystko śledzić”
Prawo w firmie
Prezes Urzędu Zamówień Publicznych z nowym zadaniem
Prawo w firmie
Jak odejść ze związku zawodowego