Nie.
We wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG) trzeba podać m.in. firmę przedsiębiorcy, czyli nazwę, pod jaką będzie wykonywać działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 434 kodeksu cywilnego firmą osoby fizycznej jest jej imię ?i nazwisko. Przyjmuje się, że należy podać prawdziwe imię i nazwisko, zgodne ?z aktem stanu cywilnego. Jeżeli osoba fizyczna ma nazwisko dwuczłonowe, powinna ujawnić oba jego człony. ?Nie wolno także posłużyć się np. tylko pierwszą literą imienia albo w ogóle pominąć imię.
Taka regulacja nie wyklucza włączenia do firmy pseudonimu lub dodatków wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń. Firma danego przedsiębiorcy musi jednak odróżniać się dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. ?Firma nie może także wprowadzać ?w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu i miejsca ?jego działalności oraz źródeł zaopatrzenia.
Należy pamiętać, że przedsiębiorca, którego prawo do firmy zostało zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba ?że nie jest ono bezprawne. W razie naruszenia może także żądać usunięcia jego skutków, złożenia oświadczenia ?lub oświadczeń w odpowiedniej treści ?i formie, a także naprawienia szkody majątkowej lub wydania korzyści uzyskanej przez osobę, która naruszyła jego prawo do firmy.
podstawa prawna: art. 25 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 672 ze zm.
podstawa prawna: art. 432–434, art. 4310 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 121)