Tak.
Zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (dalej: p.b.) obiekty budowlane:
- ?przeznaczone do czasowego użytkowania ?w okresie krótszym od ich trwałości technicznej, przewidziane do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, bądź
- ?niepołączone trwale z gruntem, jak np. barakowozy czy kontenery,
powinny zostać zakwalifikowane jako tymczasowe obiekty budowlane.
W orzecznictwie wyjaśniono, że budowa może polegać także na usytuowaniu w danym miejscu obiektu, który został wcześniej wykonany poza tym miejscem. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku barakowozów, urządzeń technicznych czy właśnie kontenerów. Jeżeli więc kontener zostanie wykonany w całości w fabryce, a następnie przewieziony i usytuowany w innym miejscu ?z zamiarem jego wykorzystywania, brak jest podstaw do przyjęcia, że nie mamy do czynienia ?z budową w rozumieniu art. 3 pkt 6 p.b. (por. m.in. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 13 marca 2008 r., II OSK 216/07).
W art. 29 pkt 12 p.b. przewidziano, że pozwolenia na budowę nie wymaga budowa tymczasowych obiektów, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy podanego w zgłoszeniu. Oznacza to, że w sytuacji, gdy kontener nie będzie trwale połączony z gruntem, a przedsiębiorca przewiduje jego rozbiórkę lub przeniesienie w inne miejsce przed upływem 120 dni od jego zainstalowania, nie trzeba uzyskiwać pozwolenia na budowę, ale można ograniczyć się do zgłoszenia do organu architektoniczno-budowlanego (starosty) na podstawie art. 30 p.b. Należy pamiętać, że takiego zgłoszenia trzeba dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. W takim przypadku upływ terminu rozbiórki lub przeniesienia kontenera będzie wynikać z treści zgłoszenia złożonego przez przedsiębiorcę i przyjętego bez sprzeciwu przez organ. Upływ tego terminu spowoduje po stronie przedsiębiorcy obowiązek usunięcia kontenera, bez konieczności wydawania dodatkowej decyzji w tej sprawie. W razie nieusunięcia kontenera organem właściwym do prowadzenia postępowania egzekucyjnego będzie organ, który przyjął zgłoszenie (tak postanowienie NSA z 14 maja 2013 r., II OW 13/13).
podstawa prawna: art. 3 pkt 5 i 6, art. 29 pkt 12, art. 30 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 1409 ze zm.)