Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ?z 8 lipca 2008 r. (sygn. akt K 46/07) w praktyce organów administracji publicznej, a także w orzecznictwie sądów administracyjnych pojawiły się rozbieżności ?w interpretacji przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym dotyczących obiektów handlowych. Chodzi o dopuszczalność ich realizacji na terenach, które nie są objęte postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, na podstawie decyzji ?o warunkach zabudowy.

Zmiany w przepisach

Wspomniany wyrok TK uchylił nowelizację art. 10 ust. 2 pkt 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zgodnie z pierwotnym brzmieniem tego przepisu w studium określa się w szczególności obszary, dla których obowiązkowe jest sporządzenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na podstawie przepisów odrębnych, w tym obszary wymagające przeprowadzenia scaleń ?i podziału nieruchomości, a także obszary rozmieszczenia obiektów handlowych ?o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw. oraz obszary przestrzeni publicznej.

Zmianę w tym przepisie wprowadziła ustawa z 11 maja 2007 r. o tworzeniu ?i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych (art. 12) . Polegała ona na zastąpieniu wyrazów: „powyżej 2000 mkw." wyrazami „powyżej 400 mkw.". Jednak zmiana ta, wskutek przywołanego wyżej wyroku Trybunału Konstytucyjnego stwierdzającego niekonstytucyjność ustawy o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych, przestała obowiązywać. W konsekwencji ?w doktrynie i praktyce pojawiły się rozbieżne stanowiska co do określenia obecnej (po wejściu w życie wyroku TK) treści art. 10 ust. 2 pkt 8 ustawy o planowaniu ?i zagospodarowaniu przestrzennym.

Rozbieżności w interpretacjach

Zdaniem części przedstawicieli doktryny przywołany wyżej wyrok Trybunału ma ten skutek, że przepis art. 10 ust. 2 pkt 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma obecnie pierwotne brzmienie, tj. sprzed wejścia w życie ustawy z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Prezentowane jest także stanowisko odmienne. Według niego przepis powyższy w swojej treści nie zawiera normy dotyczącej powierzchni sprzedaży obiektu handlowego.

Wątpliwość tę rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 grudnia ?2012 r., sygn. akt II OSK 1515/11. Wyjaśnił w nim, że wyeliminowanie z porządku prawnego, mocą wyroku TK, ustawy ?o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych skutkuje „odżyciem" normy art. 10 ust. 2 pkt 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w brzmieniu obowiązującym do czasu zmiany wprowadzonej wskazanym wyżej przepisem art. 12 zdekonstytucjonalizowanej ustawy. Oznacza to, że art. 10 ust. 2 pkt 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma obecnie brzmienie pierwotne obowiązujące przed wejściem w życie ustawy z 11 maja 2007 r. o tworzeniu i działaniu wielkopowierzchniowych obiektów handlowych. Mając powyższe na względzie, należy odpowiedzieć na kluczowe pytanie: czy dla realizacji obiektów handlowych istnieje obowiązek sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego? A także czy powierzchnia sprzedaży obiektu handlowego jest istotna dla odpowiedzi na tak zadane pytanie, skoro art. 10 ust. 2 pkt 8 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w brzmieniu obowiązującym mówi o obiektach handlowych, których powierzchnia sprzedaży przekracza 2000 mkw.

Zawieszone postępowanie

Jest to ważne z uwagi na dyspozycję przepisu art. 62 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ?w świetle którego, jeżeli wniosek o ustalenie warunków zabudowy dotyczy obszaru, w odniesieniu do którego istnieje obowiązek sporządzenia planu miejscowego, postępowanie administracyjne w sprawie ustalenia warunków zabudowy zawiesza się do czasu uchwalenia planu.

W tym też zakresie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 19 sierpnia 2013 r., sygn. akt II SA/Wr 423/13, a także Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 18 grudnia 2012 r., sygn. akt II OSK 1515/11.

Według składów orzekających tych sądów wykładnia systemowa przepisów ?art. 10 ust. 2 pkt 8 oraz art. 10 ust. 3 ?w związku z art. 15 ust. 3 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym prowadzi do wniosku, że obiekty o powierzchni sprzedaży przekraczającej 2000 mkw. można lokalizować wyłącznie na podstawie postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Nie wolno ich lokalizować na podstawie decyzji o warunkach zabudowy (wydanej na podstawie art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Oznacza to, że gdy zostanie złożony wniosek o wydanie decyzji w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie obiektu handlowego ?o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 mkw., to postępowanie z takiego wniosku powinno być stosownie do art. 62 ust. 2 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zawieszone do czasu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Brak jest podstaw do ustalania warunków zabudowy w drodze decyzji dla takiej inwestycji. Jej lokalizacja musi bowiem wynikać z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Natomiast w przypadku inwestycji polegającej na realizacji obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży nieprzekraczającej 2000 mkw. na terenie nieobjętym postanowieniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczalne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy, jeśli spełnione zostaną pozostałe przesłanki określone w ustawie o planowaniu zagospodarowaniu przestrzennym, tj. w szczególności określone w art. 61 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, warunkujące pozytywne rozstrzygnięcie wniosku inwestora.

Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Radców Prawnych ?G. Setla & M. Setla s.c.

podstawa prawna:

- ustawa z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn. DzU z 2012 r. poz. 647)

- wyrok: Trybunału Konstytucyjnego z 8 lipca 2008 r., sygn. akt K 46/07 (DzU nr 123, poz. 803)