W okresie wypowiedzenia zwolniliśmy pracownika z obowiązku świadczenia pracy. Czy możemy odwołać tę decyzję? Czy wymaga to akceptacji podwładnego?

Tak.

Zwolnienie pracownika od obowiązku wykonywania pracy w okresie wypowiedzenia umowy nie jest wprost uregulowane w kodeksie pracy. Wśród specjalistów istnieją w tym zakresie dwa odmienne poglądy. Według pierwszego pracodawca ma prawo zwolnić podwładnego z obowiązku wykonywania obowiązków. Skoro bowiem na podstawie art. 22 k.p. pracownik ma powinność świadczyć pracę na rzecz pracodawcy, to należy uznać, że pracodawca może go od tego obowiązku zwolnić (z zachowaniem jednak prawa do wynagrodzenia). Zgodnie z drugim poglądem obowiązek świadczenia pracy jest także prawem pracownika, a pozbawienie go takiego prawa wymaga jego zgody. Aby uniknąć zarzutu nierównego traktowania w zatrudnieniu, warto więc uzyskać zgodę pracownika na zwolnienie ze świadczenia pracy, w formie choćby podpisu pod oświadczeniem szefa w tej sprawie. Co ważne, pracodawca musi wypłacać podwładnemu wynagrodzenie za cały okres wypowiedzenia, także za czas niewykonywania pracy.

Art. 61 § 1 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 k.p. stanowi, że oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Jego odwołanie jest skuteczne, jeżeli doszło jednocześnie z tym oświadczeniem lub wcześniej. Gdy adresat wiadomości poznał już oświadczenie woli drugiej ze stron umowy o pracę w przedmiocie np. wypowiedzenia umowy, jego cofnięcie (lub zmiana) może nastąpić tylko za jego zgodą. W uchwale z 23 października 1986 r. (III PZP 62/86) Sąd Najwyższy uznał, że „skuteczne cofnięcie przez zakład pracy wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę wymaga zgody tego pracownika".

Taka sama zasada dotyczy cofnięcia oświadczenia woli złożonego przez pracodawcę w przedmiocie zwolnienia pracownika od obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia. Jeśli więc podwładny zapoznał się już z oświadczeniem i je zaakceptował, to jego cofnięcie będzie możliwe tylko za jego zgodą. Odmowa powrotu do pracy nie może w takiej sytuacji stanowić podstawy do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia.

Anna Telec radca prawny prowadzi Kancelarię Prawa Pracy