1. Możesz pożyczyć na dowolny cel

Pożyczki hipoteczne dla firm są w ofercie prawie każdego banku oferującego finansowanie dla przedsiębiorstw. Cieszą się popularnością ze względu na to, że środki pozyskane w ich ramach firma może przeznaczyć na dowolny cel związany z działalnością gospodarczą. W przeciwieństwie do kredytów inwestycyjnych nie ma wymogu sporządzania dodatkowej dokumentacji czy biznesplanu. Wystarczy, że firma wykaże zdolność kredytową oraz posiada nieruchomość wolną od obciążeń, która zostanie zaakceptowana przez bank jako zabezpieczenie zobowiązania.

2. Oprocentowanie jest uznaniowe

Koszt pożyczki hipotecznej zależy od kilku czynników, m.in. wartości zabezpieczenia, historii współpracy firmy z bankiem oraz jej sytuacji finansowej. Część banków ma z góry ustaloną maksymalną kwotę pożyczki, jaką mogą udzielić przedsiębiorcy. Oprocentowanie pożyczek hipotecznych w bankach jest ustalane indywidualnie. Marże wynoszą 2,9–4,7 proc. Dodatkowo należy się liczyć z koniecznością uiszczenia prowizji za uruchomienie kredytu, a w niektórych przypadkach również prowizji za rozpatrzenie wniosku kredytowego.

3. Nie musisz mieć faktur

Pieniądze pozyskane w ramach pożyczki hipotecznej przedsiębiorca może przeznaczyć na bieżącą działalność gospodarczą, zakup środków trwałych bądź spłatę innych zobowiązań. Firma nie jest zobligowana do rozliczenia się w banku z faktur czy innych dokumentów potwierdzających cel wydatków.

4. Jakie zabezpieczenie

Podobnie jak w przypadku kredytów hipotecznych nieruchomość przyjęta jako zabezpieczenie spłaty pożyczki musi spełniać wewnętrzne wymogi banku. Banki preferują mieszkania, lokale usługowe, domy oraz działki budowlane, bo łatwo je sprzedać. Pożyczkę hipoteczną firma może uzyskać w wysokości nawet 80 proc. wartości nieruchomości przyjętej przez bank. Większość banków jednak decyduje się na 50–65 proc. wartości. Niektóre przyjmą jako zabezpieczenie kredytu także nieruchomość osoby trzeciej.

5. Kredyt na siedzibę

Małe i średnie firmy, oprócz kredytów obrotowych i pożyczek hipotecznych, mogą się również starać o kredyty hipoteczne na zakup nieruchomości czy modernizację już istniejących budynków. Czasem jednak finansowanie nabycia nieruchomości na potrzeby firmy czy przebudowy tejże nieruchomości będzie traktowane jako kredyt inwestycyjny.

6. Banki doceniają nieruchomości

Z punktu widzenia banków finansujących małe firmy zabezpieczenie hipoteczne kredytu należy do jednych z najbezpieczniejszych form. Dlatego bank jest w stanie zaproponować przedsiębiorcy kredyt na znacznie korzystniejszych warunkach niż w przypadku firm nieposiadających takiego zabezpieczenia.